Jedni odczuwają je jak ukąszenie komara. Innym pobieranie krwi kojarzy się z bólem, a obawa przed nim bywa tak silna, że mdleją przed ukłuciem. Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym badanie będzie zarówno bezpieczne, jak i mniej stresujące.
● ZADBAJ O DIETĘ
Na dwa dni przed wizytą w laboratorium zrezygnuj z tłustych dań i mocnych trunków. Ciężkostrawne jedzenie i alkohol mogą zakłócić wyniki niektórych analiz (lipidogramu czy poziomu cholesterolu, enzymów wątrobowych i cukru we krwi).
● WEŹ LEK WYCISZAJĄCY
Najlepiej ziołowy środek o działaniu uspokajającym (Kalms, Persen, Valused, Valerin). Zażyj go wieczorem tuż przed snem, 8–10 godzin przed pobraniem krwi. W ten sposób następnego dnia rano łatwiej zapanujesz nad lękiem przed badaniem. Pamiętaj również, aby w trakcie wkłuwania igły w skórę odwrócić głowę i nie zerkać na strzykawkę.
● BĄDŹ NA CZCZO
To konieczne nie tylko wtedy, gdy ocenia się zawartość glukozy we krwi. Po jedzeniu podnosi się też cholesterol i nieprawidłowy bywa wynik morfologii (np. rośnie liczba białych krwinek). Do laboratorium nie musisz iść z pustym żołądkiem, jeśli chcesz zbadać poziom hormonów, kreatyniny i mocznika we krwi.
● PIJ WODĘ
Na godzinę przed pobraniem warto wypić szklankę niegazowanej wody. Sięgnij po nią, gdy żyły są schowane głęboko i w przeszłości pielęgniarce trudno było się w nie wkłuć, a także kiedy masz biegunkę czy gorączkę. Wtedy nawodnisz organizm, więc krew nie będzie nadmiernie zagęszczona i szybciej napłynie do strzykawki.
● SKORZYSTAJ ZE ZNIECZULENIA
Warto zdecydować się na nie, jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwa na ból. Dlatego poproś swojego lekarza o receptę na krem Emla, który działa znieczulająco na skórę. Ok. 40 minut przed pobraniem posmaruj nim miejsca, w które potem może być wbijana igła.
● UCISKAJ MIEJSCE PO WKŁUCIU
Wacik musi być przyciśnięty dość mocno, i to przez 3 minuty po wyjęciu igły. Przy czym ręka powinna być wyprostowana, a nie zgięta w łokciu, bo to zapobiega krwiakom. Jeśli potem się okaże, że skóra stała się sina, smaruj ją żelem, który zmniejsza obrzęk.

Rada dla wrażliwców

Bledniesz i mdlejesz tuż po wkłuciu igły. To reakcja na nagły spadek ciśnienia, spowodowany lękiem przed zastrzykiem. Aby uniknąć komplikacji, proś, by pobierano ci krew na leżąco (na łóżku lub z odchylonym oparciem fotela), a potem nie podnoś się jeszcze przez kilka minut.