Sporo mam uważa, że jest teraz tyle książek, broszur i informacji w Internecie, że uświadamianie córce kwestii związanych z seksualnością jest niepotrzebne. To błąd. Wśród setek informacji, dotyczących także wizyty u ginekologa, znajdą się "rewelacje" niefachowe i nierzetelne. Lepiej tego uniknąć. To ważne, bo od wrażenia, jakie na młodej dziewczynie zrobi pierwsze spotkanie z lekarzem, zależy jej zdrowie intymne.

Najlepszy moment na pierwszą wizytę

Jeżeli nic nie niepokoi ani ciebie, ani córki, pierwsza wizyta powinna się odbyć około 17. roku życia. Koniecznie namów córkę na wizytę u lekarza, jeśli wiesz, że rozpoczęła już współżycie płciowe lub ma chłopaka i prawdopodobnie "pierwszy raz" wkrótce będzie miała za sobą (specjalista nie tylko ją zbada, ale i pomoże dobrać antykoncepcję). Zaplanujcie wizytę z pewnym wyprzedzeniem. Czas między rozmową a wizytą w gabinecie nie może być zbyt krótki. Córka potrzebuje przynajmniej kilku dni, by oswoić się z tym, powinna też dobrze się do wizyty przygotować.

Nie bagatelizuj jej obaw i lęku

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle budzi niepokój. To naturalny lęk przed nieznanym, a także wstyd związany z badaniem najbardziej intymnych części ciała. Pewnie sama pamiętasz to uczucie, zwłaszcza jeśli twoja mama nie rozmawiała o tym z tobą. Podziel się z córką swoim doświadczeniem, opowiedz, czego może się spodziewać. To pomoże jej przełamać strach i wstyd, uczucia, które często powstrzymują kobiety od regularnych wizyt u ginekologa. Wytłumacz, dlaczego jest to istotne i jak wiele zyska, wiedząc, co dzieje się w jej organizmie.

Mamo, co mnie czeka w gabinecie?

Jeśli twoja córka to jeszcze dziecko, twoja obecnosć w gabinecie jest obowiązkowa tak jak u każedgo innego specjalisty. W przypadku 16-latki - nie. Ustalcie tę kwestię zawczasu. I nie czuj się urażona, jeśli córka powie, że wolałaby zostać sama. Nie chodzi o to, że coś ukrywa. Większość dziewcząt ma do lekarza mnóstwo pytań; bez mamy są mniej skrępowane, szczerze odpowiadają na pytania bez obaw naturalnych w tym wieku. Uprzedź córkę, że podczas pierwszej wizyty lekarz sporo czasu poświęci na zadawanie pytań. Powiedz, że po rozmowie lekarz przeprowadzi badanie na specjalnym fotelu ginekologicznym. Przed tym trzeba się rozebrać od pasa w dół. Natomiast samo badanie lekarskie trwa najwyżej 2–3 minuty.

Unikaj przekazywania dziewczynie własnych, zwłaszcza negatywnych, odczuć ("To nieprzyjemne, krępujące, bolesne"). W jej przypadku może być przecież zupełnie inaczej. Doradź również, jak ma się ubrać: dłuższa koszulka lub spódnica są najbardziej odpowiednim strojem.

ZAPAMIĘTAJ!

Swojej córce (jeśli ma więcej niż 16 lat) pozostaw decyzję, czy:

- chce iść do twojego lekarza, czy tego, który poleci jej przyjaciółka,
- ma to być koniecznie kobieta,
- pójdzie sama, czy będziesz jej towarzyszyć; a może pójdzie z chłopakiem lub koleżanką?
- opowie ci o przebiegu wizyty

WAŻNE PYTANIA

Doradź jej, by wypisała sobie na kartce informacje, o które będzie pytał ginekolog – takie przygotowanie skróci wizytę, ale też zaoszczędzi stresu dziewczynie, ponieważ nie będzie musiała gorączkowo przypominać sobie tych ważnych dla lekarza spraw.

  • kiedy zaczęła miesiączkować
  • ile trwają cykle, a ile same krwawienia
  • jak obfite są miesiączki
  • data ostatniej miesiączki
  • czy miewa jakieś dolegliwości z nią związane, np. silne bóle brzucha, nudności, migreny itp.
  • czy coś ją niepokoi
  • czy rozpoczęła współżycie płciowe, potrzebuje porady w kwesii antykoncepcji
  • czy u kobiet w rodzinie występowały wcześniej choroby nowotworowe (nie zapomnij jej o tym powiedzieć).