Każdy wie, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach też może być szkodliwe. Wykryto w nim setki lotnych związków organicznych, z których część jest toksyczna lub rakotwórcza. Jakość powietrza w naszych domach zmienia się drastycznie w zależności od tego jakie materiały zostały użyte do budowy, jakie meble w nich się znajdują, czym sprzątamy lub w jaki sposób wietrzymy. 

Jak chronić się przed zanieczyszczeniem we wnętrzach? 

Pomyśl, ile przebywasz w pracy, szkole, centrach handlowych czy w samochodzie. Żyjąc w miastach 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego jakość tego powietrza jest bardzo istotna dla naszego zdrowia. Choć trudno w to uwierzyć, powietrze wewnątrz budynków może być nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na ulicy o średnim natężeniu ruchu. Badania potwierdzają, że taka ekspozycja na chemikalia oraz inne czynniki biologiczne przyczynia się do rozwoju astmy, raka płuc oraz innych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Rośliny, które oczyszczają naturalnie powietrze

Skutecznym sposobem na oczyszczania powietrza jest zastosowanie roślin doniczkowych. Oprócz produkowania tlenu w procesie fotosyntezy, nieustannie filtrują toksyny z powietrza, gleby oraz wody. Część z nich metabolizują, inne wbudowują w swoje tkanki. Dane o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń pochodzą z eksperymentów NASA. Kiedy badano możliwości długotrwałego zamieszkania przestrzeni kosmicznej, stało się jasne, że powietrze w kabinie szybko ulegnie skażeniu lotnymi związkami organicznymi i innymi substancjami chemicznymi. Podobnie jest w naszych mieszkaniach.

Czy wiesz, czym oddychasz?

FORMALDEHYD - Występuje w papierowych ręcznikach i torebkach, chusteczkach kosmetycznych, panelach podłogowych i tkaninach syntetycznych. Jest używany do wyrobu barwników oraz jako środek odkażający.

TRICHLOROETEN - Stosowany w tuszach drukarskich, farbach, lakierach oraz jako rozpuszczalnik. Ma silne właściwości narkotyczne oraz kancerogenne.

BENZEN - Używane do produkcji tworzyw sztucznych, smarów i detergentów. Znajduje się również w dymie tytoniowym, klejach i wosku meblowym.

We wnętrzach ORZO w Warszawie i Krakowie znajdziecie specjalnie dobrane zielone rośliny, które pomogą w oddychaniu czystszym powietrzem. Lubimy to! 

Zobacz także: