Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym wytwarzanym przez tłoczenie kokosowego miąższu. Ma on stałą konsystencję w temperaturze pokojowej i typowy dla kokosa smak i zapach. Jakie plusy ma olej kokosowy?
Przede wszystkim jest to niższa kaloryczność w porównaniu do innych tłuszczów roślinnych. Ma też niezwykłą właściwość odchudzającą. Odkryli to już dawno farmerzy w USA, którzy boleśnie przekonali się o tym, że dodawanie tej substancji do karmy dla świń nie powoduje wzrostu ich wagi, ale wprost przeciwnie.  Działanie to wynika z wyjątkowej budowy oleju który ma krótsze łańcuchy atomów węgla niż inne tłuszcze, dzięki czemu trafiają od razu do komórek i są spalane zamieniając się na energię. Dzięki tej właściwości olej kokosowy nie odkłada się w postaci tkanki oraz dodatkowo napędza organizm do spalania kalorii, bo jest też świetnym naturalnym środkiem energetyzującym. 

Jakie jeszcze właściwości ma olej kokosowy?

Jest ich dosłownie całe mnóstwo! Nie dość że wspomaga trawienie to działa jeszcze przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy, nie obciąża trzustki i wzmacnia wątrobę. Jest też świetnym produktem do pielęgnacji naszej skóry gdyż spowalnia powstawanie zmarszczek, zapobiega przebarwieniom i odżywia skórę. Stosowany na skórę głowy i włosy działa przeciwłupieżowo, chroni też włosy przed utratą protein i nawilża.   
Olej kokosowy można z powodzeniem używać w kuchni zamiast innych tłuszczów do smażenia, pieczenia i gotowania, może też zastąpić masło na kanapkach. W łazience zaś jest idealny jako maseczka na włosy, krem do twarzy czy olej do masażu.