Od słów do czynów    

Bo zdrowie to wartość względem innych priorytetowa - bez niego trudno aktywnie spędzać chwile z rodziną, podróżować czy nawet cieszyć się dobrą książką. Zadbaj o nie już dziś, zaczynając od zmiany zawartości swojego talerza, lub wcześniej - lodówki i szafek kuchennych. Te ostatnie wypełnij produktami, zawierającymi tzw. zdrowe węglowodany (m.in. makaron razowy lub ryż brązowy), do których po dodaniu warzyw stworzysz kolorowe i nieobciążające zbytnio żołądka kompozycje. Gdy już wymienisz wysokokaloryczne i ciężkostrawne produkty na odtłuszczone i bardziej przyjazne organizmowi wersje, z pewnością poczujesz się lżej, a dzięki temu lepiej. Zdrowa dieta wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, lecz również na umysł - poprawia koncentrację i (przynajmniej częściowo) uwalnia od stresu.    

Naturalnie, harmonijnie, spokojnie    

Człowiek spokojny to ten, który żyje w bliskości z naturą. Przecież od Matki Ziemi pochodzi najbardziej korzystny dla organizmu pokarm! Wybieraj produkty naturalne, możliwie nieprzetworzone i bez konserwantów. Spożywaj przy tym dużo płynów, gdyż Twoje ciało dziennie potrzebuje ok. 2 litrów. Pij wodę mineralną, świeże soki owocowe, ale również bogate w witaminy domowe koktajle. Ważne, by jeść różnorodnie i regularnie, przyzwyczajając organizm do harmonijnego rytmu. A gdy dzięki skoordynowanej diecie i spokojnemu trybowi życia poprawisz swoje zdrowie i nabierzesz odporności, z pewnością polepszy się również Twoje samopoczucie. Zmiany w Twojej kuchni pozytywnie wpłyną również na innych domowników, których przyzwyczaisz do zasad zdrowego żywienia - nawet, jeśli proces będzie długotrwały, warto!    

Zadbaj o atmosferę    

Dawaj swojemu ciału to, co najlepsze, a odwdzięczy Ci się sprawnością na długie lata! Stojąc przed każdym wyborem żywieniowym, w restauracji czy w supermarkecie, powtarzaj sobie: zdrowo. Zamiast burgera weź sałatkę z kurczakiem, zamiast nafaszerowanego konserwantami tłuszczu do smarowania - naturalny produkt, np. Finuu, które jest połączeniem pysznego fińskiego masła i zdrowych olejów z rzepaku i lnianki. Pełnowartościowe, niespieszne śniadanie w fińskim stylu może stać się drobnym rytuałem, który zjednoczy całą rodzinę na dobry początek dnia, a jedzenie w zgodzie z naturą z pewnością przysłuży się zdrowiu. Może w wolne, wiosenne lub letnie dni uda się urządzić śniadanie na trawie? Jeśli nie na własnym skrawku, to na kocu, w parku.    

Chciałoby się wierzyć, że świat roku 2015 zmierza ku celebrowaniu fińskich wartości: szczerości, prostoty, idei slow life'u i slow foodu. By choć trochę pomóc tej zmianie, możesz zacząć od rodzinnego jadłospisu.

Zobacz także: