Czujesz mrowienie palców ręki

Może to być oznaka zespołu cieśni nadgarska. Wtedy w nocy drętwieje i kciuk, i któryś z palców, a ból dłoni promieniuje do ramienia. Trudności sprawia także zapinanie guzików i utrzymanie czegokolwiek w dłoni. Kłopotów z nadgarstkiem łatwo się nabawić, gdy go przepracowujesz, np. często klikasz myszką i dużo piszesz na klawiaturze. Zdarzają się też fryzjerkom i kasjerkom w sklepach.

Po poradę do lekarza
Pójdź do ortopedy lub neurologa (skierowanie otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu). Warto też, byś sama zrobiła test: oprzyj łokcie na stole, unieś przedramiona i zwieś dłonie – ich mrowienie i drętwienie mogą świadczyć o problemie. Specjalista sprawdzi, czy masz inne symptomy choroby, np. jak radzisz sobie z chwytaniem przedmiotów kciukiem i palcem serdecznym, czy nadgarstek jest zaczerwieniony i rozgrzany. Zleci USG lub RTG dłoni albo badanie EMG – to elektromiografia, która ocenia, w jakim stopniu nerwy ręki przekazują bodźce. Zakłócenia w ich przepływie wskazują na zespół cieśni nadgarstka. By uporać się ze schorzeniem, przez kilka tygodni ręka musi być unieruchomiona (np. stabilizatorem). Przez dwa miesiące trzeba też brać witaminę B6 ułatwiającą regenerację stawu. Jeśli jednak jest on obrzęknięty i boli – konieczne są doustne leki przeciwzapalne (a nawet sterydy w zastrzykach), które złagodzą dolegliwości.

Jak sobie pomóc
Przy bólu ulgę przyniosą zabiegi parafinowe. Oferują je gabinety kosmetyczne, ale możesz je też wykonać w domu. Podgrzewaj parafinę (kupisz w aptece), aż się rozpuści. Przestudź ją i w ciepłej zanurz ręce do nadgarstków. Po chwili wyjmij je i na pół godziny owiń folią i ręcznikiem.

Budzisz się w nocy mokra od potu

Winna temu bywa tarczyca, która produkuje hormony w nadmiarze. Jej nadczynność możesz podejrzewać też wtedy, gdy od jakiegoś czasu jesteś bardziej drażliwa, miewasz huśtawki nastroju i kłopoty z zaśnięciem, a także ciągle jest ci gorąco bez względu na temperaturę panującą na dworze czy w pomieszczeniu. Ponadto ostatnio schudłaś, choć nie stosowałaś żadnej diety ani nie zaczęłaś uprawiać sportu. Zdarza się też, że masz kołatania serca czy biegunki z niewiadomych powodów.

Po poradę do lekarza
Zacznij od lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do endokrynologa. Najpierw konieczne będzie oznaczenie poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę: tyroksyny (T3) i trójjodotyroniny (T4), oraz przysadkę mózgową: tyreotropiny (TSH). Na nadczynność tarczycy wskazuje TSH poniżej normy oraz podwyższone T3 i T4. W zależności od wyników specjalista zadecyduje o dokładniejszych badaniach. Przede wszystkim należy wykonać USG tarczycy, które pokazuje, czy jest powiększona i są w niej guzki. To częste przyczyny nadczynności. Czasem w wypadku guzków niezbędne jest operacyjne ich usunięcie. Jeżeli gruczoł nie jest nadmiernie rozrośnięty i nie ma guzków, podaje się leki hamujące produkcję hormonów.

Jak sobie pomóc
Bardzo ważna jest lekka dieta oparta na chudym mięsie, mleku i przetworach mlecznych oraz zielonych i żółtych warzywach. Unikaj dodawania soli do potraw i jedzenia ryb morskich. Mają sporo jodu, który wpływa na pracę tarczycy. Ogranicz również picie kawy i coli.

Podczas snu i od razu po wstaniu z łóżka drętwieją ci ramiona i ręce

Tak daje o sobie znać przepracowany i przeciążony kręgosłup. Bywa jednak, że drętwienie jednej lub obu rąk (zwłaszcza rano po przebudzeniu) jest skutkiem zmian zwyrodnieniowych, a nawet dyskopatii kręgów szyjnych. Mogą one powodować również inne nieprzyjemne objawy, np. zawroty i bóle głowy (nasilają się przy jej odwracaniu i promienieją od czoła do pleców), a także uciążliwe szumy i dzwonienie w uszach.

Po poradę do lekarza
W tej sytuacji diagnozę może postawić ortopeda lub neurolog (skierowanie wypisze lekarz pierwszego kontaktu). Potrzebny będzie RTG kręgosłupa szyjnego, który pokaże, co dzieje się z kręgami i dyskami. Jeśli badanie ujawni jakieś niepokojące zmiany, wykonuje się tomografię komputerową. Od jej wyniku zależy dalsze leczenie. Na pewno będziesz musiała zacząć rehabilitację. Pomocne są specjalistyczne masaże i ćwiczenia opracowane przez terapeutę. Korzystne jest też pływanie, zwłaszcza na plecach (2–3 razy w tygodniu po pół godziny). Lekarz może także zalecić noszenie (nawet przez kilka tygodni) kołnierza ortopedycznego, który usztywnia szyję.

Jak sobie pomóc
Zacznij spać na wznak, nawet gdy ucinasz sobie drzemkę. Koniecznie też zastąp poduszkę płaskim jaśkiem, a najlepiej ortopedycznym wałkiem. Ponadto podczas pracy przy komputerze i długiej jazdy samochodem rób przerwy na ćwiczenia mięśni szyi: skłony i kręcenie głową na boki.

Kilka godzin po zaśnięciu zaczyna się piekący ból brzucha powyżej pępka

Nieprzespana noc zdarza się oczywiście po późnej czy zbyt obfitej kolacji. Jednak bóle brzucha wybudzające ze snu, zwane głodowymi, są typową oznaką wrzodów dwunastnicy (ale nie żołądka!). Kiedy zaczyna się nocny atak, czujesz również ucisk w nadbrzuszu tuż pod mostkiem, niekiedy ból promieniuje do prawego ramienia. Na podobne dolegliwości możesz uskarżać się również w ciągu dnia – jakiś czas po posiłku, jeśli zaczynasz być głodna. Wtedy wystarczy cokolwiek przekąsić, by szybko poczuć ulgę. Ale w efekcie, gdy jadasz zbyt często, przybierasz na wadze. Właśnie taka tendencja jest charakterystyczna dla osób z wrzodami dwunastnicy. Poza bólami niekiedy doskwiera ci też zgaga, pieczenie w przełyku czy niestrawność, nawet po niewielkim posiłku.

Po poradę do lekarza
Koniecznie umów się do internisty, który może od razu skierować cię do gastrologa. Na pewno niezbędna będzie gastroskopia. Polega ona na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego cienkiej rurki z minikamerą. Pozwala ona lekarzowi ocenić, czy na śluzówce dwunastnicy są widoczne jakieś zmiany. Podczas badania można też pobrać wycinek do analizy przez histopatologa i wymaz. W nim szuka się bakterii Helicobacter pylori, która sprzyja rozwojowi wrzodów. Jej obecność potwierdza się też za pomocą testów krwi wykrywających przeciwciała. Jeśli okaże się, że jesteś zarażona, będziesz musiała przejść dwutygodniową kurację (przez 7 dni zażywa się antybiotyk, a przez 14 leki przeciwwrzodowe). Oprócz tego lekarz przepisze ci środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego oraz  zobojętniające jego nadmiar. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wrzody się już zagoją, po jakimś czasie mogą się odnowić. Oczywiście jeśli nie będziesz należycie o siebie dbać. Unikaj więc picia kawy, mocnego alkoholu, ostrych przypraw i palenia papierosów. Ponadto zwracaj uwagę, jak reagujesz na różne pokarmy i wyłączaj z diety te, które wywołują niestrawność.

Jak sobie pomóc
Stosuj kurację z siemienia lnianego. Nie tylko złagodzi dolegliwości przy nawrocie choroby, ale i zapobiegnie odnawianiu się już zabliźnionych wrzodów. Wystarczy rano na czczo lub między posiłkami pić napar (łyżkę nasion lnu zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 15 minut).

Nad ranem i tuż po przebudzeniu zwykle boli cię głowa

Często to pierwszy sygnał podwyższonego ciśnienia krwi, które szybko przeradza się w chorobę. Nadciśnienie jest wyjątkowo zdradliwe, bo nie utrudnia życia na co dzień, tylko podstępnie niszczy ściany naczyń i upośledza pracę nerek i serca. Świadczą o nim też inne, zwykle bagatelizowane objawy: nieustające zmęczenie i zły nastrój, zawroty głowy, szumy w uszach, a także ciągły niepokój i bezsenność.

Po poradę do lekarza
Zawsze warto skonsultować się z internistą, nawet jeśli nie każdy dzień zaczyna się bólem głowy. Żeby ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy, przez co najmniej tydzień przed wizytą powinnaś codziennie mierzyć ciśnienie. Rób to zawsze o tej samej porze i nie wcześniej niż godzinę po posiłku. Wyniki zapisuj w notesie wraz z informacją, jak minął dany dzień (np. czy byłaś czymś zestresowana lub podekscytowana, czy też pozwoliłaś sobie na odrobinę lenistwa). Optymalne dla zdrowia ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg, ale dopóki nie przekroczy 130/85, jest prawidłowe. Niepokojące jest, jeśli przy większości pomiarów było wyższe niż 139/89 mm Hg. Lekarz będzie się starał znaleźć przyczynę nadciśnienia. Dlatego skieruje cię na dodatkowe badania: krwi, moczu, dna oka, USG nerek oraz EKG i echo serca. Od wyników zależeć będzie dalsze leczenie. Czasami, gdy są one bliskie normy i nadciśnienie jest niewielkie, wystarczy jedynie zmiana diety i stylu życia. Chodzi o to, by rezygnować z tłustych potraw i jeść jak najwięcej warzyw, nabiału i ryb. A także, co szczególnie ważne, przestać używać zwykłej soli. Możesz ją zastąpić specjalną dla nadciśnieniowców (zamiast sodu ma potas) albo aromatycznymi ziołami (bazylia, oregano, tymianek, estragon). Natomiast przy zdecydowanym nadciśnieniu nieodzowne stają się leki. Pamiętaj, że tej terapii nie wolno przerywać, nawet kiedy ciśnienie z powrotem będzie prawidłowe.

Jak sobie pomóc
Codziennie sięgaj po pomidory  – zarówno świeże, jaki przetworzone (czyli sok, keczup, przecier). Mają sporo potasu, który zwiększa usuwanie sodu z organizmu i obniża ciśnienie krwi. Podobnie się dzieje, gdy jesz banany i ziemniaki, a cukier zastępujesz miodem.

Miewasz kaszel podczas snu

Zazwyczaj jest suchy, ale bywa też mokry z obfitą, trudną do odkrztuszenia wydzieliną. Nawet jeśli nie masz innych dolegliwości, nie bagatelizuj go. Nocne napady kaszlu oraz duszności mogą być jedynym objawem astmy. Zwykle jednak czujesz się też rano zmęczona lub wręcz pozbawiona energii, podczas sprzątania czy ćwiczeń masz wrażenie ucisku w klatce piersiowej, trudno ci zaczerpnąć tchu, a oddech jest świszczący i wydłużony.

Po poradę do lekarza
Niezbędne jest leczenie przez alergologa (do niego musisz mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Astma rozwija się bowiem, gdy jesteś na coś uczulona, np. na kurz i pyłki roślin. Chociaż jej objawy zwykle nie budzą wątpliwości, nieodzowne będą dodatkowe badania, np. spirometria. Podczas niej mierzy się m.in. pojemność płuc, szybkość wdychania i wydychania powietrza. Czasem spirometrię wykonuje się po podaniu leków rozkurczowych. Wynik tego badania rozstrzyga, czy rzeczywiście mamy do czynienia z astmą. Z chorobą możesz normalnie żyć, a nawet uprawiać sport – ale pod warunkiem, że będziesz stosować przepisane leki. Nie obawiaj się ich, nawet jeśli zawierają sterydy. Nowoczesne, podawane za pomocą inhalatora, są skuteczne i bezpieczne.

Jak sobie pomóc
Pozbądź się z sypalni wszystkiego, co jest siedliskiem wziewnych alergenów – kurzu, osadzających się pyłków roślin. Mowa tu o tapicerowanych fotelach, dywanach, puchatych wykładzinach i grubych zasłonach. Zrezygnuj z dekoracyjnych bibelotów i kwiatów w doniczkach.

Często w nocy zdarzają ci się przykre kurcze łydek

Lepiej ich nie lekceważ. Mogą być bowiem zapowiedzią utrudnionego krążenia krwi w nogach, a nawet tworzących się żylaków (nie zawsze widoczne są jako wybrzuszenia na łydkach czy udach). Z reguły wtedy pod koniec dnia nogi są ciężkie i opuchnięte.

Po poradę do lekarza
Zapisz się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do chirurga naczyniowego lub flebologa. Konieczne będzie USG dopplerowskie. Badanie pokazuje zarówno zmiany w budowie żył, jak i przepływ krwi w nich (przy żylakach nie płynie ona swobodnie do góry, tylko cofa się i zatrzymuje). Nawet gdy okaże się, że naczynia nie są uszkodzone, na pewno otrzymasz od lekarza szereg zaleceń dotyczących m.in. ćwiczeń, zmiany diety czy rzucenia palenia. Z kolei przy żylakach potrzebna bywa operacja.

Jak sobie pomóc
Noś przeciwżylakowe rajstopy i podkolanówki (poradź się lekarza, jaki rodzaj będzie dla ciebie najlepszy). Zapobiegają one obrzękom i pogłębianiu się żylaków. Zakładaj je od razu po wstaniu z łóżka, nigdy zaś w ciągu dnia i wieczorem, gdy nogi są już choć trochę spuchnięte.