Redakcja prestiżowego "The New York Times" wybrała dwadzieścia osiem osób, które okrzyknęła "geniuszami kreatywności". Na liście znaleźli się m.in. była już Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama, doskonała i nagradzana pisarka Zadie Smith, projektant Demna Gvasalia, twórca modowego odkrycia, marki Vetements, chilijski architekt Alejandro Aravena i jedyna Polka w tym gronie, artystka Paulina Ołowska.

Ze swoich atelier, studio filmowych, kuchni i innych kreatywnych przestrzeni - to są ludzie, którzy nadali ton dyskusji w 2016 roku, pisze "The New York Times".

Paulina Ołowska została wyróżniona za wskrzeszanie "wyblakłych utopii", nadawanie innego wymiaru zapomnianej przeszłości. Rosyjska awangarda, Bauhaus czy polski kabaret to inspiracje twórczości Ołowskiej. Artystka podejmuje również wiele inicjatyw i projektów w miejskiej przestrzeni np. renowację kultowego neonu przedstawiającego gracza w siatkówkę przy warszawskim placu Konstytucji. Jej najbardziej znanymi obrazami są te wystawiane w Metro Pictures w Nowym Jorku, przedstawiające serię pocztówkowych portretów kobiet w kiczowatych swetrach z lat 80.

Paulina Ołowska zresztą mocno związana jest z polską historią. Urodziła się w Gdańsku, w 1976 roku, a jej ojciec początkowo związany z Solidarnością pisał przemowy dla Lecha Wałęsy. Później szukał w Stanach schronienia jako uchodźca polityczny. Tak właśnie malarka trafiła w wieku 9 lat do Chicago.

Wspaniale, że już po raz kolejny docenił ją "The New York Times", lubimy bardzo!