Modyfikowane, czyli... jakie?

Mleko modyfi kowane nie jest zwykłym mlekiem krowim w proszku - choć jest ono z niego wytwarzane. Poddawane jest różnym procesom, dzięki którym zmienia się jego skład i jakość. Wzorem dla tych zmian jest pokarm kobiecy. Aby jak najbardziej go naśladować i podążać za potrzebami dzieciaczków, powstały różne rodzaje mieszanek mlecznych, odpowiednie do wieku i potrzeb.

Dla każdego coś innego

Mleko początkowe 

- oznaczone jest cyferką "1"

Dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Podaje się je zwykle do czasu wprowadzania pokarmów niemlecznych, czyli końca 4. miesiąca.

Skład mleka początkowego jest "dopasowany" do potrzeb dziecka i nie do końca jeszcze dojrzałego przewodu pokarmowego. Ma jednocześnie w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Musi mieć więc mocno zmieniony skład, aby było "zgrane"; z potrzebami malca. Dlatego jest ono najbardziej zmienione spośród "zwykłych" mieszanek dla zdrowych dzieci. Zmniejszona została w nim zawartość białka, zmodyfikowano tłuszcze dodając nienasycone kwasy tłuszczowe (nie ma ich w mleku krowim). Ponadto zmniejszono ilość sodu, bo jego nadmiar za bardzo obciąża nerki, (powoduje obrzęki i może nawet przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego).

Mleko następne 

- oznacza się je cyfrą "2"

Dla dzieci od 5. miesiąca życia. Malec dostaje je zwykle w momencie, gdy zaczynamy wprowadzać do jego diety pierwsze niemleczne nowości (oczywiście nie w tym samym dniu).

Jest bardziej kaloryczne i nieco mniej zmodyfikowane niż "1", ponieważ kilkumiesięczny maluch już lepiej radzi sobie z trawieniem, wchłanianiem, a także sprawniej funkcjonują jego enzymy trawienne i nerki. Mleko "2" w mniejszym sropniu niż mleko "1" różni się od mleka krowiego, ale jego skład wciąż ulega różnym modyfikacjom. Zawiera mniej białka i więcej żelaza niż mleko krowie. Dodatek żelaza w "2" jest bardzo ważny, ponieważ dziecko rodzi się z zapasami tego pierwiastka wystarczającymi na 4 miesiące. Po tym okresie musi dostać je z jedzeniem, aby nie doszło do rozwoju anemii.

Mleko oznaczone cyfrą "3" lub po prostu "Junior"

Przeznaczone dla dzieci powyżej roku.

W stosunku do mleka krowiego zmniejszona jest w nim zawartość białka. Zmodyfikowano skład tłuszczów dopasowując je do zapotrzebowania dziecka na nienasycone kwasy tłuszczowe. Mleko "Junior" jest bogate w składniki odżywcze, dzięku czemu wspiera prawidłowy wzrost dziecka, dla którego mleko krowie jest jeszcze nieodpowiednie (choćby dlatego, że wciąż zawiera za dużo białka, a to może być przyczyną alergii pokarmowej), a "1" oraz "2" trochę zbyt zmodyfikowane. Wzbogacono je w witaminy, żelazo, wapń i jod, których brakuje w mleku krowim.

Zobacz także: