Niekiedy styl życia, jaki prowadzimy, jednostronna dieta, a nawet drobne przyzwyczajenia (np. częste picie kawy albo napojów typu cola) powodują niedobór pewnych minerałów i mikroelementów. Osoby narażone na długotrwały stres lub pijące regularnie alkohol zużywają więcej magnezu i cynku; sportowcy prócz magnezu "wypacają" dość dużo sodu i potasu. Ci, którzy nie lubią mleka, jogurtu i sera, mogą mieć w organizmie za mało wapnia, a wegetarianie - cierpieć na niedobór żelaza.

Objawem takich niedoborów może być np. nieustanne zmęczenie, kłopoty z zasypianiem, brak apetytu, skurcze mięśni, zaburzenia pracy serca, spadek odporności na infekcje, pogorszenie się kondycji włosów i paznokci. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, by stwierdzić, czy nie są to objawy poważniejszych schorzeń. Jeśli jednak wynikają wyłącznie z niedoboru składników mineralnych, wystarczy nieco zmodyfikować dietę, zwiększając w niej udział niektórych produktów.

Ważne: jeśli brakuje nam np. jodu, nie należy przesadzać i odżywiać się wyłącznie rybami. Najważniejsze jest urozmaicenie, dzięki niemu dostarczamy organizmowi wszystkie niezbędne składniki. W tabeli obok przedstawiamy zalecane dzienne dawki i wskazówki, gdzie szukać poszczególnych składników.