Chroniczny brak czasu
Jak wynika z ubiegłorocznych badań aż 31% pytanych stwierdziło, że zrezygnowało z posiadania dzieci ze względu na trudność w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. Z kolei wśród rodziców wyniki wskazują na duży problem z czasem – 41% domaga się od pracodawcy wydłużonego urlopu w związku z opieką nad dzieckiem, a co trzeci rodzic chce mieć możliwość wyjścia z pracy bez konieczności odpracowania. – Brak rodziców przy dziecku jest dla niego mocno szkodliwe. Dziecko szczególnie odczuwa brak zainteresowania nim, jego problemami i pasjami 
– mówi psycholog Edyta Leszczyńska, psycholog w Klinice Demeter w Warszawie.

 


Niania nie zastąpi rodzica
Rodzice próbują ratować sytuację znalezieniem kogoś, kto mógłby zająć się dzieckiem pod ich nieobecność. To często babcia, ciocia lub po prostu niania. Kontakt z drugim człowiekiem jest ważny, opiekunka może być osobą wspierającą, ale nie zastąpi rodzica, którego łączy z dzieckiem naturalna więź. Tym bardziej, że jak pokazują badania, nianie wcale nie muszą rozumieć potrzeb dzieci i rodziców – aż 64% z nich to kobiety poniżej 25. roku życia, dla których to jedynie atrakcyjny sposób na zarobek nie kolidujący z nauką.


Liczy się kontakt
Zapracowani, zestresowani i przemęczeni – sytuacja wielu rodziców to błędne koło. Spada ich wydajność w firmie, a próby jej poprawienia również odbijają się na dzieciach. Problem nie znika po powrocie do domu. Wtedy zdarza im się uznać, że skoro fizycznie są obok, to dziecku to wystarczy. Jednocześnie sami poświęcają się odpoczynkowi, własnym pasjom, znajomym. – Należy rozróżnić dwie rzeczy: bycie przy dziecku, a bycie z dzieckiem. Obecność jest ważna, ale nie zastąpi to bliskości, budowania relacji, kontaktu. Utrzymywanie tego ostatniego jest niezwykle ważne – nawet jeśli z konieczności jest to kontakt telefoniczny, sms-owy czy inny – dodaje Edyta Leszczyńska.

PAMIETAJ:

1. Jeśli nawet nie masz dużo czasu w tygodniu na rozmowę i spędzenie czasu ze swoim dzieckiem, skup się na małych sprawach. Zjedz z nim spokojnie chociaż jeden posiłek, posiedź chwilę na kanapie i porozmawiaj o jego/jej dniu.

2. Przeczytaj do snu bajkę, poleż chwilę w łóżku i poświęć jej moment przed snem. Nawet krótka rozmowa, może pomóc rozładować złe emocje, które mogą męczyć twoje dziecko.

3. Pożartuj, to zawsze buduje więź! Nawet pojedynczy żart i odrobina uśmiechu może być zbawienna dla waszej relacji.

4. Jeśli możesz zainteresuj się jej planami na weekend, tym co chciałoby robić

Zobacz także:

5. Pamiętaj żeby w weekend poświęcić mu więcej czasu

6. Nie odmawiaj pomocy w nawet najmniejszej sprawie. To może być dla niego wyjątkowo ważne.