OGLĄD SYTUACJI: ZACZNIJ OD UPORZĄDKOWANIA CHAOSU

Aby zaplanować działanie, trzeba najpierw ustalić, w jakim miejscu się znajdujesz i czym dysponujesz. To punkt wyjścia do tworzenia budżetowych planów, które muszą być dostosowane do realiów.

Inwentaryzacja finansów
Na początek zrób zestawienie przychodów i kosztów. Przychody zazwyczaj spisać łatwiej. Podziel je na takie, które dostajesz regularnie (pensja, dodatkowe zlecenia itp.) i okazjonalne (np. premia świąteczna, zwrot z podatku). Nieco trudniej uporać się z kosztami. Teoretycznie należałoby zapisywać wszystkie wydatki w ciągu 3 miesięcy, dzieląc je na kategorie (jedzenie, wydatki na przejazdy itp.). Tak szczegółowa buchalteria na wstępie wiele osób może jednak zniechęcić. Spisz więc wszystkie wydatki, które przychodzą ci do głowy, z czasem je uszczegółowisz. Podobnie jak z przychodami: rozróżnij te stałe koszty, które ponosisz co miesiąc (czynsz, rachunki za prąd i gaz, bilety miesięczne), oraz zmienne, takie jak prezenty na święta czy imieniny, wakacyjne wyjazdy. Zapisuj je w dowolnej kolejności, tak jak je sobie przypominasz. Jeśli nie pamiętasz kwot, określ je szacunkowo. Podsumuj i porównaj z przychodami. Jeżeli się okaże, że koszty są wyższe niż przychody, czarno na białym widać, że czas solidnie wziąć się za finanse.

WYZNACZANIE CELÓW: USTAL, CO I KIEDY CHCESZ OSIĄGNĄĆ  

Zorientowałaś się (przynajmniej z grubsza), w jakiej kondycji są twoje finanse, więc teraz możesz ustalić, co jest twoim zada-niem, do czego ma posłużyć stworzenie budżetu. Jasno określony cel jest niezbędny w każdym zarządzaniu.

Ważna perspektywa
Do działania najlepiej motywują cele krótkoterminowe. Takim celem może być np. zakup nowych mebli albo wyjazd świąteczny. Marzy ci się nowa sofa? Możesz założyć, że lepsza organizacja domowego budżetu ma pomóc w odłożeniu pieniędzy na jej zakup. Najważniejsze dla budżetu są jednak cele długoterminowe. Może to być spłata kredytu, większa inwestycja (np. kupno samochodu), odłożenie pieniędzy na przyszłość. Te cele powinny być jasno sformułowane, powinien również być określony konkretny czas ich realizacji (np. za 5 lat kupię samochód za 40 tys. zł). Ale przede wszystkim muszą być realne, czyli takie, których osiągnięcie będzie możliwe.

ORGANIZACJA: PRZYGOTUJ RODZINĘ NA NOWE PORZĄDKI  

Masz już diagnozę sytuacji i cele, czas przystąpić do działania. Teraz powinnaś zaangażować w sprawę tych, którzy mają udział w budżecie (zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i wydatki): męża, dzieci, innych domowników.  

Mianuj się szefem
Każde zadanie powinno mieć przypisaną osobę, która będzie pilnowała jego realizacji. Inaczej się nie powiedzie. Jeśli ty zostaniesz szefem domowego budżetu, powinnaś skrupulatnie rozliczać pozostałych uczestników z jego wykonania i prowadzić rozliczenia. Ideałem byłoby na bieżąco spisywać wydatki w danym miesiącu i zestawiać je z tym, co planowaliście (do tego zestawienia, np. w postaci pliku, powinni mieć dostęp wszyscy domownicy). Jeśli będzie trzeba, powiesz „stop” nieplanowanym wydatkom męża, odmówisz dziecku nowej zabawki.

PODSTAWA BUDŻETU: ZACZNIJ OD ZESTAWIENIA KOSZTÓW

Większość danych już masz, teraz wystarczy je uporządkować, uszczegółowić i podzielić na kategorie. To pozwoli znakomicie zapanować nad wydatkami.

Tabelka
Najwygodniej stworzyć budżet w komputerowym arkuszu kalkulacyjnym (np. w excelu, możesz posłużyć się gotowym arkuszem budżetu domowego dostępnym na stronie www.skamado.pl). Wystarczy też zeszyt z rozrysowaną tabelą. Wróć do danych, które spisywałaś, wstępnie porządkując finanse. „Rozpraw się” z wydatkami. Zacznij od tych, które pojawiają się co miesiąc (tzw. wydatki stałe): raty kredytów, opłaty mieszkaniowe (czynsz, prąd itp.), rachunki za telefon, ubezpieczenia. Wydatki podziel na kilka kategorii, np.: jedzenie (najlepiej z podziałem na zakupy spożywcze i wydatki w restauracjach i barach), samochód (paliwo, ubezpieczenie, naprawy), środki czystości, ubrania i buty, wizyty u lekarza, kultura (kino, książki, prasa), kosmetyki, inne wydatki (które trudno przypisać). Nie ma stałej liczby kategorii, ale im więcej ich wyodrębnisz, tym lepiej. Może się okazać, że w trakcie prowadzenia budżetu niektóre z nich połączysz i dodasz nowe. W tabeli koniecznie muszą znaleźć się pozycje, o których łatwo zapomnieć, a są bardzo ważne: rezerwa na nieprzewidziane bieżące wydatki i oszczędności na nieprzewidziane zdarzenia w przyszłości (powinniśmy odkładać na ten cel 10 proc. dochodów!).

POSZUKIWANIE REZERW: ZBUDUJ PLAN REDUKCJI WYDATKÓW

Raz jeszcze podsumuj wszystkie wydatki z tabeli, zestaw z dochodami i oceń sytuację. Czy jest szansa, aby zrealizować cel, który sobie założyłaś (np. zakup sofy)? Jeśli tej szansy nie widać na pierwszy rzut oka, nie znaczy wcale, że jej nie ma. Tyle tylko, że pieniędzy trzeba poszukać głębiej.

Gdzie tkwią zapasy
Wystarczy kilka prostych kroków. Przyjrzyj się tabelce, w którą wpisałaś miesięczne wydatki w poszczególnych kategoriach. Przy każdej pozycji zastanów się, czy możliwe jest obniżenie widniejącej tam kwoty. Masz pomysł, jak to zrobić? Jeśli tak, obok wpisz kwotę docelową: limit wydatków, który zamierzasz sobie narzucić. Podsumuj obydwie kolumny: koszty aktualne i planowane, policz różnicę między nimi. Przekonasz się zapewne, że gra jest warta świeczki. Ale uwaga, nie oszukuj się ogólnikami typu: „będę wydawać mniej na jedzenie”. Jeśli nie jesteś w stanie wymyślić konkretnego sposobu zaoszczędzenia w jakiejś kategorii, poszukaj możliwości gdzie indziej. Przyjrzyj się np. pieniądzom wydawanym na lunch w pracy czy szybkie przekąski na mieście. To zazwyczaj spore wydatki, a jednocześnie dość łatwo je ograniczyć (np. przygotowując w domu po-siłek do pracy).

Na jaki czas planować
Najlepiej na rok. Roczny budżet daje pole manewru (np. w listopadzie można zaoszczędzić na wydatki grudniowe, od marca zacząć oszczędzać na wakacje). Pokazuje też, ile wydajesz na rzeczy, bez których z powodzeniem można się obyć, i gdzie małymi kropelkami wyciekają pieniądze. Jeśli w perspektywie masz jednak większy wydatek: remont mieszkania albo wysłanie dziecka do płatnej szkoły, plan powinien dotyczyć kilku lat.

Kontrola realizacji
Sam budżet nie przyda się na nic, jeśli systematycznie nie będziesz kontrolowała jego wykonania. Na koniec każdego miesiąca sprawdzaj, ile faktycznie wydałaś w poszczególnych kategoriach. Nie chodzi tu tylko o ukrócenie rozrzutności. Może się okazać, że założenia były zbyt optymistyczne. Jeśli tak, lepiej je skorygować od razu, niż po roku przekonać się, że długi, zamiast zmaleć, urosły.