Kim jest lekarz rodzinny?  

W dawnych czasach niemal każda rodzina miała swojego „zaprzyjaźnionego” lekarza, który od wielu lat leczył jej członków. Taka osoba była bardzo dobrze zorientowana w sytuacji rodziny, wiedziała o wszystkich jej zdrowotnych problemach i służyła właściwie nieustannie swoją radą. Dziś medycyna oraz związane z nią technologie są na tak wysokim poziomie, że trudno jednej osobie specjalizować się we wszystkim. Jednak pewnym odzwierciedleniem tego tradycyjnego, całościowego podejścia do pacjenta jest właśnie medycyna rodzinna.   

Lekarz rodzinny to osoba wybrana przez nas, aby w sposób kompleksowy zaopiekować się nami bądź całą rodziną, stając się jednocześnie doradcą we wszystkich kwestiach zdrowotnych.  

Szeroka wiedza to podstawa  

To właśnie do lekarza rodzinnego trafiamy w pierwszej kolejności ze swoimi problemami zdrowotnymi różnego rodzaju. Niezależnie od tego, czy cierpimy na poważne, przewlekłe choroby, czy też mamy lekkie nastroje depresyjne bądź kłopoty z cerą, najpierw czeka nas taka konsultacja. Zadaniem lekarza rodzinnego jest diagnozowanie problemu, udzielanie porad oraz w razie potrzeby skierowanie pacjenta na bardziej specjalistyczne badania. Dlatego najważniejsza jest szeroka wiedza z wielu dziedzin, która pozwoli trafnie rozpoznawać objawy i pomagać nam w potrzebie. Oczywiście, oprócz tego niezwykle istotny jest sam stosunek do pacjenta – ilość i jakość poświęcanego mu czasu, komunikatywność, otwartość na sugestie oraz pytania. Lekarz rodzinny musi wzbudzać nasze zaufanie!  

Jak wybierać?  

Na swojego lekarza rodzinnego możemy wybrać dowolną osobę, która ma podpisany kontrakt z NFZ – nie obowiązuje nas tutaj zasada rejonizacji. Musimy też wypełnić odpowiedni formularz w przychodni, gdzie przyjmuje taka osoba. Warto przed podjęciem decyzji poszukać informacji na temat konkretnych specjalistów; świetnym ich źródłem jest oczywiście rodzina, lecz także Internet, gdzie znajdziemy niejeden profesjonalny ranking lekarzy, np ranking lekarzy ABC Zdrowie 
Kierujmy się zatem znanymi nam faktami, opiniami pozostałych pacjentów, lecz także… intuicją, która szybko podpowie nam, czy będziemy w stanie dobrze dogadywać się z danym ekspertem. Pamiętajmy, że lekarza rodzinnego możemy zmienić, nie podając powodu. Jednak jeśli uczynimy to więcej niż dwa razy w roku, będziemy zmuszeni uiścić specjalną opłatę.