Zdrowotne konsekwencje niedoboru

Aby uzmysłowić sobie, jak istotny jest odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie każdego człowieka, warto zapoznać się ze skutkami jego niedoboru. Przede wszystkim może zostać zahamowany wzrost i odbudowa komórek, co utrudnia np. regenerację uszkodzonej skóry. Dodatkowo spada liczba czerwonych ciałek we krwi, konsekwencją czego może być poważna anemia. Niedobór kwasu foliowego może się objawiać także przemęczeniem, trudnościami z koncentracją i pamięcią, stanami niepokoju oraz lęku, bezsennością, zaburzeniami trawienia, a także (w przypadku dzieci i młodzieży) zahamowaniem wzrostu.

Pozytywne działanie kwasu foliowego na skórę

Jeśli niedobór kwasu foliowego ma niekorzystny wpływ na wzrost i odbudowę komórek, to (analogicznie) jego właściwy poziom ma działanie stymulujące. Fakt ten został dostrzeżony i wykorzystany nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Jak mówi dr Monika Pasikowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris: „Kwas foliowy ułatwia komórkom przeżycie w trudnych warunkach. Komórki hodowane w obecności kwasu foliowego zachowują morfologię komórek młodych, szybciej dzielących się. Dlatego też kwas foliowy wydawał się być cennym składnikiem ułatwiającym wzrost komórkom skóry, jak również odpowiednim składnikiem do kosmetyków regeneracyjnych.” Dzięki tym właściwościom, na początku został on wykorzystywany w kremach zapobiegających starzeniu się skóry. Z czasem okazało się jednak, że jego działanie może być znacznie szersze.

Kwas foliowy po terapii onkologicznej

Znaczenie stymulującego działania kwasu foliowego zostało dostrzeżone przy okazji potrzeb skóry osób poddanych chemioterapii i radioterapii. Jego wpływ na podział i odnowę komórek jest nieoceniony w przypadku popromiennego uszkodzenia skóry. Dlatego zalecana jest właściwa pielęgnacja skóry po radioterapii np. preparatami Pharmaceris X, które wspomagają jej regenerację, zapewniając jednocześnie odpowiednie nawilżenie oraz złagodzenie skórnych objawów leczenia onkologicznego.