Lekcja 1

Temat: Dlaczego warto karmić naturalnie?

Zapewniasz swojemu dziecku najlepszy start w życie, jeśli karmisz piersią. To mamine mleko dostarcza niemowlakowi wszystkich składników odżywczych, jakich potrzebuje i to w idealnych ilościach oraz proporcjach. Pokarm zmienia się, dostosowując do potrzeb malca. Podczas jednego karmienia najpierw jest rzadszy (ma większą ilość wody), żeby skutecznie ugasić pragnienie, a dopiero potem staje się bardziej gęsty, sycący - aby zaspokoić głód. Także w ciągu doby zmienia się skład mleka - w dzień jest w nim więcej laktozy i białka, natomiast w nocy - tłuszczu.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z MAMINYM MLEKIEM

  • Podczas karmienia piersią niemowlak ma bliski kontakt z mamą, z jej ciałem, co daje mu duże poczucie bezpieczeństwa;
  • Naturalny pokarm zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i zachorowania na astmę;
  • Mleko mamy wpływa na rozwój mózgu malca, na jego inteligencję (to dzięki aminokwasom - taurynie i cystynie);
  • Buduje odporność - dziecko karmione piersią zazwyczaj choruje rzadziej niż "butelkowi" rówieśnicy. Na ogół omijają je dolegliwości, takie jak przeziębienie, biegunka, zapalenie ucha, płuc lub pęcherza moczowego;
  • Skutecznie zapobiega otyłości dzieci (w przyszłości);
  • Ma idealną temperaturę oraz czystość. I jest go dokładnie tyle, ile dziecko potrzebuje!

POŻYTKI Z LAKTACJI - DLA MAMY

  • Pomaga macicy szybciej wrócić do normalnego rozmiaru i sprawia, że dolegliwości związane z połogiem trwają krócej (m.in. zmniejsza krwawienie);
  • Minimalizuje ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników; nnn Zmniejsza prawdopodobieństwo złamań kości z powodu osteoporozy (w przyszłości);
  • Chroni przed nadciśnieniem krwi (w przyszłości);
  • Pozwala szybko schudnąć, bo organizm zużywa sporo kalorii na produkcję mleka;
  • Zapobiega ciąży - o ile karmisz na żądanie nie rzadziej niż co trzy godziny zarówno w dzień, jak i w nocy oraz nie dokarmiasz ani nie dopajasz malca;
  • To szybka i wygodna metoda karmienia dziecka - idealny posiłek masz zawsze pod ręką i nie musisz go przygotowywać;
  • Oszczędzasz - w ciągu pierwszych sześciu miesięcy dziecko żywi się wyłącznie mlekiem. Karmiąc niemowlę piersią, nie musisz wydawać pieniędzy na mieszanki, butelki oraz dobrą wodę mineralną, potrzebną do przygotowania posiłków.

ŚCIĄGAWKA Z WAŻNYCH POJĘĆ

NAWAŁ POKARMU - pojawia się zwykle w 4. dniu karmienia. Piersi zaczynają produkować dużo mleka, stają się obrzmiałe i bolą. Wtedy jak najczęściej przystawiaj malca - zaczynając karmienie od tej piersi, która jest twardsza. Ulgę przyniesie też odciągnięcie mleka - ale niewielkiej ilości, by nie prowokować piersi do jeszcze większej pracy.

OKSYTOCYNA - hormon, który wydzielany jest m.in. właśnie podczas karmienia piersią; Dzięki niemu stajesz się odprężona i łatwiej znosisz trudy macierzyństwa.

SIARA - to tzw. pierwsze mleko, dziecko pije je tuż po prodzie. Dostarcza wodę, prowitaminy, glukozę, witaminy i składniki mineralne oraz - co najważniejsze - przeciwciała, które bronią dziecko przed chorobami.

Zobacz także:

Lekcja 2

Temat: Sprawdzone rady na udany początek

  • Jak najszybciej po porodzie przystaw dziecko do piersi. Debiut "małego ssaka" powinien nastąpić już po około 20-30 minutach od narodzin. U zdrowego, donoszonego noworodka odruch ssania jest wtedy najsilniejszy. Nie przejmuj się, jeśli podczas pierwszego posiłku maluszek possie pierś tylko kilka razy i zaśnie - to normalne. Na dłuższe ?uczty... przyjdzie czas!
  • Nie denerwuj się, że na razie nie radzisz sobie, tak jakbyś chciała. Poproś o pomoc położną - dzięki jej radom szybko dojdziesz do perfekcji. Podpatruj i podpytuj inne mamy. Pobyt w szpitalu wykorzystaj właśnie na doskonalenie umiejętności karmienia piersią.
  • Karm malca nie rzadziej niż co 3 godziny. A najlepiej co 2 godziny w dzień i co 3 w nocy. Regularne karmienie dobrze wpływa na laktację - piersi zaczynają produkować tyle mleka, ile "żąda" niemowlak. Jeśli malec dużo śpi, budź go na posiłki.
  • Po posiłku dziecku musi się odbić. Nie musisz podnosić go do pozycji pionowej, wystarczy, by jego główka była nieco wyżej niż reszta ciała. To konieczne, by uwolnić połknięte podczas ssania powietrze.

Lekcja 3

Temat: Niepokoje pierwszych dni z malcem przy piersi

Jak sprawdzić, czy dziecko się dostatecznie najada?

- Najczęściej bierze się pod uwagę dwa czynniki - to, czy malec nie jest odwodniony (nie ma zapadniętego ciemiączka i moczy kilka pieluszek w ciągu dnia) oraz nie traci na wadze (to wykaże kontrola u pediatry). Poza tym, jest spokojny, pogodny i aktywny (tzn. nie przesypia całej doby).

Czy to normalne, że podczas karmienia mamę bardzo bolą brodawki?

- Nie. Można co najwyżej odczuwać dość nieprzyjemny "ucisk" w momencie zasysania, tzn. na samym początku przystawienia dziecka do piersi, jeszcze zanim mleko zacznie wypływać. Takiego uczucia doświadcza się dość często, zwłaszcza że w pierwszych dniach karmienia piersi są niezwykle wrażliwe. Jeśli jednak odczuwasz ból, to sygnał, że dziecko źle chwyta pierś - ssie tylko koniec brodawki. Wyjmij zatem pierś z buzi malca i przystaw go ponownie - niemowlę podczas ssania ma ustami objąć całą brodawkę wraz z otoczką.

Czy można zapanować nad kapiącym z piersi (między posiłkami malca) mlekiem?

- Niestety, nie. Nieraz wystarczy tylko pomyśleć o dziecku, a już mleko cieknie. To fizjologia, na którą nie ma się wpływu. W takiej sytuacji dobrze jest nosić wkładki laktacyjne. Uwaga! Należy je często wymieniać, bo wilgoć jest doskonałą pożywką dla bakterii. Jak rozpoznaje się zator, czyli zastój mleka? - Zatkanie przewodu mlecznego objawia się bolesnym zgrubieniem, które nie znika po karmieniu i (niekiedy) podwyższoną temperaturą. Piersi są obrzmiałe, zaczerwienione. Na zator skuteczny jest ciepły okład i odciągnięcie niewielkiej ilości mleka.