Księżna Kate urodzi w hipnozie?

Księżna Kate planuje rodzić swoje trzecie dziecko, wprowadzając się w stan autohipnozy - donosi brytyjska prasa. Poród w hipnozie ma pomóc jej zminimalizować ból porodowy i zrelaksować się, gdy skurcze porodowe przybiorą na sile. Księżna Kate rodziła dwoje swoich dzieci naturalnie i podobno nie zniosła porodów najlepiej - pozostała jej po nich trauma i lęk przed kolejnym porodem. Poród w hipnozie to jej sposób na przezwyciężenie strachu. Do porodu w hipnozie, oprócz Kate, która ponoć już ćwiczy wprowadzanie się w stan hipnozy oraz głęboką relaksację, musi przygotować się także personel szpitala. Położne w szpitalu St. Mary's w Londynie uczestniczą w specjalnych szkoleniach.

Poród w hipnozie - co to jest?

Hipnoporód to technika dość popularna w Wielkiej Brytanii. Poród w hipnozie pozwala złagodzić ból porodowy dzięki wprowadzeniu kobiety w stan głębokiej relaksacji. Co ważne, hipnoza nie sprawia, że rodząca osiąga inny stan świadomości. Hipnoza podczas porodu to jedynie bardzo głęboki relaks, wskazany w tak ekstremalnej sytuacji jak rodzenie dziecka, podczas którego mózg zaczyna pracować na poziomie fal mózgowych alfa, czyli takich, jakie naturalnie pojawiają się np. tuż przed zaśnięciem. Poród w hipnozie umożliwia kobiecie pozostanie w stanie relaksu, powoduje wydzielanie się naturalnej oksytocyny i endorfin zamiast adrenaliny. Aby skorzystać z tej metody relaksacji, ćwiczenia trzeba rozpocząc już w czasie ciąży, np. pod okiem doświadczonego hipnoterapeuty.

Hipnoporód - przeciwwskazania

Istnieje kilka sytuacji, w której lepiej zrezygnować z autohipnozy podczas porodu. Lekarze nie zalecają hipnozy, jeśli u kobiety występuje:

  • nerwica
  • depresja
  • schizofrenia
  • epilepsja
  • choroba dwubiegunowa