Usiądź wygodnie

Większość mam preferuje pozycję "na siedząco". Aby była ona komfortowa, warto przestrzegać kilku zasad:

1. Połóż na kolanach poduszkę i dopiero na niej ułóż malca (by nie podnosić go na odpowiednią wysokość przez całe karmienie).

2. Ułóż maluszka tak, by jego brzuszek dotykał twojego, buzia ma być naprzeciw piersi.

3. Nie nachylaj się nad dzieckiem, tylko przyciągnij je do siebie.

4. Rozluźnij się - żadna partia mięśni nie powinna być napięta.

5. Połóż stopy na podnóżku (będzie ci wygodniej i unikniesz m.in. obrzęku nóg).

6. Gdy już wygodnie siedzisz z dzieckiem przy piersi, poproś kogoś, by ułożył za twoimi plecami poduszki, byś się na nich opierała.

Zobacz także:

7. Jeśli wypracowałaś jakiś "chwyt do karmienia" i odpowiada on tobie oraz dziecku, nie zmieniaj pozycji. Zrób to jednak w sytuacji, gdy karmienie sprawia ci ból lub maluch odmawia ssania.

Klasyczna

To najpopularniejsza i - według wielu mam - najwygodniejsza pozycja (zwłaszcza kiedy dziecko ma już kilka miesięcy). Ułóż głowę dziecka na zgięciu twojego łokcia, na wysokości piersi. Przełóż drugą rękę pomiędzy nogami dziecka i przytrzymaj jego plecki dłonią. Jak już dziecko będzie wygodnie leżało przy twojej piersi, podłóż pod swoje ręce poduszkę, byś nie musiała trzymać dziecka "w powietrzu".

Na leżąco

Mamy korzystają z tej pozycji zwłaszcza nocą, kiedy chcą się zdrzemnąć w czasie karmienia. Połóż się na boku z poduszką pod głową. Obok siebie połóż dziecko - ciało równolegle do twojego, a buzia skierowana idealnie naprzeciw piersi. Główkę malca umieść w zgięciu twojego łokcia. Kiedy dziecko schwyci pierś, przytul je do siebie, przytrzymując jego plecki.

Spod pachy

To najlepsza pozycja po cesarskim cięciu, bo chroni obolały brzuch mamy. Jest też wygodna dla dzieci, które mają kłopoty z uchwyceniem brodawki (możesz odpowiednio podtrzymać pierś). Oprzyj główkę malca na swoich dłoniach, tak by jego usta były na poziomie brodawki. Nogi dziecka powinny wejść pod twoje ramię, a plecki oprzeć się na twoim przedramieniu.