Kamica pęcherzyka żółciowego (zwanego też woreczkiem) dotyka głównie kobiety – pięć razy rzadziej występuje u mężczyzn. Często jest to rodzinna przypadłość, bo skłonność do niej dostajesz w genach po mamie czy babci. Ale na kamienie możesz też zapracować sama, gdy lubisz ociekające tłuszczem dania i nie stronisz od słodyczy. Wtedy trudno utrzymać cholesterol w ryzach – w nadmiarze nasila on odkładanie się złogów. Tak dzieje się również, jeśli masz tzw. otyłość brzuszną (czyli więcej niż 80 cm w talii). Paradoksalnie kamieni w pęcherzyku łatwo się też nabawić, stosując drakońską dietę lub głodówkę, gdyż beztłuszczowa kuracja zaburza pracę układu pokarmowego. Przyczyną kamicy może być także wieloletnie stosowanie pigułek antykoncepcyjnych (chorobie sprzyja wysoki poziom estrogenów).

Kamienie żółciowe - pierwsze sygnały

Częste wzdęcia, odbijanie się, uczucie pełności, zgaga i niestrawność po sutym posiłku mogą świadczyć o kamieniach w woreczku żółciowym. Nie ma znaczenia czy są duże, czy też drobne i jest ich niewiele – w każdym przypadku mogą długo nie powodować innych dolegliwości. Aż do ataku kolki żółciowej. Wtedy nagle dopada cię silny ból po prawej stronie pod żebrami, promieniujący do łopatki i ku sercu z przodu. Nasila się on przy ruchu i kaszlu. Możesz też czuć gorycz w ustach, mieć mdłości i torsje. „Wyzwalaczami” kolki są mięsa i potrawy smażone lub pieczone z dużą porcją tłuszczu, czekolada, śmietana oraz posiłki zaprawione sporą dawką alkoholu. Często atak zdarza się też po aerobiku, ćwiczeniach w siłowni i nagłym stresie. Niekiedy zaczyna się on z opóźnieniem, czyli po kilku godzinach od wystąpienia przyczyny. Wówczas ostry ból budzi cię w nocy lub nad ranem.

Na badania do lekarza

Kolka niewątpliwie wskazuje na kamienie w pęcherzyku. Dlatego wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu – nawet jeśli szybko minęła. Żeby potwierdzić, że rzeczywiście masz kamicę żółciową, konieczne będzie USG jamy brzusznej. W tej sytuacji powinnaś szybko rozpocząć leczenie. Czasami zdarza się, że kamień wędruje. A kiedy dostanie się do przewodu łączącego wątrobę z dwunastnicą, zamiast przesunąć się dalej, zatrzymuję się w nim i go zatyka. Taki stan objawia się nagłym, silnym bólem, wymiotami i gorączką. Niekiedy skóra i białka oczu są zażółcone. Taka sytuacja wymaga nie tylko podawania odpowiednich leków, ale często też interwencji chirurga. Gdy kamień jest duży i utknie w przewodzie, usuwa się go endoskopowo, wprowadzając sondę przez usta – tak jak przy gastroskopii.

Kamienie żółciowe - najskuteczniejsza operacja

Co do tego lekarze są zgodni: jedynym sposobem uwolnienia się od kamieni jest usunięcie całego pęcherzyka, najlepiej za pomocą laparoskopii (refunduje ją NFZ). Przez niewielkie nacięcia na skórze lekarz wprowadza małe urządzenia chirurgiczne, w tym jedno z kamerą, która pozwala obserwować na ekranie operowane miejsce i precyzyjne wycięcie woreczka. Operacja nie jest skomplikowana, więc szybko wracasz po niej do zdrowia. Usunięcie woreczka nie wpływa istotnie na dalsze życie. Trzeba tylko przejść na lekką dietę – ograniczyć spożywanie tłuszczów, białej mąki i cukru; jeść często (co najmniej 5 razy dziennie), ale w małych porcjach, i zrezygnować z potraw smażonych. Laparoskopię można wykonać u większości osób. Jeśli jednak masz kłopoty z krążeniem i oddychaniem czy też cierpisz na zapalenie pęcherzyka, dróg żółciowych lub trzustki, leczenie kamicy musi być przeprowadzone w inny sposób. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest również duża otyłość.

Zamiast laparoskopii

Kiedy zabieg laparoskopowy nie jest możliwy, wykonuje się klasyczną operację. Po niej trzeba zostać w szpitalu co najmniej kilka dni, a powrót do normalnego życia trwa ok. miesiąca. Po zabiegu masz też 10–15-centymetrowa bliznę. Czasami chorzy podejmują próby rozpuszczenia złogów, np. lekami zawierającymi kwasy żółciowe. Niestety, taka kuracja nie dość, że bywa nieskuteczna, to przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia. Podobnie jak rozbijanie kamieni falami ultradźwiękowymi lub laserem (z powodzeniem przeprowadza się je tylko w przypadku kamieni nerkowych). Głównie dlatego, że rozkruszone bryłki mogą utknąć w drogach żółciowych i zablokować je.