Dobieraj olej do potrawy

Po jakie oleje sięgać, by zdrowo i dietetycznie się odżywiać?
Julia P. z Łomży  

Nie każdy olej nadaje się do wszystkiego. Uniwersalne są rzepakowy i oliwa z oliwek, bo mogą być używane do smażenia, grillowania, pieczenia, a także dodawane bezpośrednio do potraw, np. sosów do sałatek. Oliwę z pierwszego tłoczenia (extra vergin) trzeba spożywać bez podgrzewania, bo tylko wtedy zachowuje najwięcej składników odżywczych. Na zimno najzdrowsze są oleje: sojowy, słonecznikowy, lniany, z pestek winogron i zarodków pszennych – nie powinny być więc poddawane obróbce termicznej. Nie zapominajmy jednak, że wszelkie oleje są kaloryczne (łyżeczka ma ok. 45 kcal), zatem jedzmy je z umiarem.

Co jeść, by nie przytyć w święta

Jestem na diecie. Na jakie tradycyjne potrawy mogę sobie pozwolić, a których unikać?
Kamila R. z Lublina

Niskokaloryczna jest kapusta z grzybami i wigilijne zupy: czerwony barszcz (ale tylko z kilkoma uszkami) i z suszonych grzybów. Mniej tuczące są ryby w galarecie, w przeciwieństwie do tych smażonych na tłuszczu – najwięcej pochłania go panierka, którą trzeba zdjąć, jeśli sięgamy po karpia z patelni. Bez obaw jedzmy warzywa, ale zrezygnujmy z sałatek z majonezem (łyżka dekoracyjnego ma ok. 150 kcal!). Unikajmy dań z mąką, makiem i bakaliami, np. klusek, kutii, makowca. I ograniczmy pieczywo (kromka to 80–120 kcal). Jeśli chcemy spróbować wielu potraw, nałóżmy po odrobinie każdej, tak by wszystkie zmieściły się na jednym talerzu.

Chrom zmniejsza apetyt na słodycze

Słyszałam, że stosując preparaty z chromem, szybciej się chudnie. Czy to prawda?
Ewa K. z Opola

Przyjmowanie suplementów z chromem może zmniejszyć ochotę na słodycze, ale tylko u osób z niedoborami tego pierwiastka. W przeciwnym razie takie środki nie są skuteczne. Na brak chromu narażeni są ci, którzy jedzą za dużo produktów z białej mąki i cukru. Przy takiej diecie więcej chromu wydalamy z organizmu, co pogłębia jego deficyt. By temu zapobiegać, warto jeść drożdże, zielony groszek, kukurydzę, orzechy i jajka.

Słabsze trunki maja mniej kalorii

Co z alkoholem podczas kuracji odchudzającej. Jakie trunki mogę pić, będąc na imprezie?
Marta G. z Poznania

Póki jesteśmy na diecie, zwłaszcza poniżej 1500 kcal, najlepiej zrezygnować z jakiegokolwiek alkoholu z uwagi na kalorie: 110 kcal jest w 50 ml czystej wódki, 220 ml jasnego piwa czy 160 ml wytrawnego wina (słodkie jest o 30 proc. bardziej kaloryczne). Ponadto zaostrza apetyt i trudno powstrzymać się od jedzenia. Jeśli sięgamy po trunek, wybierajmy niskoprocentowy i rozcieńczajmy go wodą (np. wino w proporcjach 1:1). Nie polecam słodkich drinków, np. tequila z sokiem pomarańczowym i grenadiną (Tequila Sunrise) ma ok. 250 kcal, za to wytrawna Krwawa Mary z sokiem pomidorowym – ok. 150 kcal.

autor: Dorota Osóbka, dietetyk z programu 'Jem i chudnę' w Polsat Cafe