Od czego zacząć?

Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, co zostawić, a czego się pozbyć, poproś o pomoc przyjaciółkę. Albo rób porządki, gdy jesteś zła. Wtedy będziesz bezlitosna dla ubrań. Najpierw opróżnij szafę, a następnie wyrzuć do kosza rzeczy, które są zbyt zniszczone, żeby nadawały się do naprawienia.Na bok odłóż: ubrania, które są na ciebie za małe, za duże, za krótkie, rzeczy nie w twoim stylu (kolory, fasony, materiały, których nie lubisz), buty, których od dawna nie nosisz.

Co z tym zrobić?

Oddaj potrzebującym, sprzedaj przez Internet lub zorganizuj domową wymianę ubrań wśród swoich przyjaciółek. Dzięki temu twoje ubrania znajdą nowy dom i właścicielkę, a ty zyskasz w swojej szafie miejsce na następne fantastyczne rzeczy.

Jak utrzymać porządek w szafie

1. Planuj.
Szafa powinna odzwierciedlać twój styl życia. Ubrania wieczorowe nie powinny zajmować w niej połowy miejsca, jeśli chodzisz na przyjęcia raz w roku. Jeśli w twoim życiu dominuje praca, największą część szafy przeznacz na ubrania, w których chodzisz do pracy. Resztę podziel np. pomiędzy rzeczy weekendowe, wieczorowe i sportowe.
2. Opracuj własny system.
„Wieszaj rzeczy według długości – radzi stylistka Glamour – Krótkie spódnice, długie spódnice, sukienki, spodnie, koszule. Możesz też wieszać ubrania kolorami lub materiałami, np. jedwabie, lny, dzianiny. Łatwiej znajdziesz to, czego szukasz.”
3. Wybierz wieszaki.
Inny jest do spódnic (z klamerkami), inny do spodni (z gąbką antypoślizgową). Ubrania lniane, ze stuprocentowej bawełny i koszule powinny wisieć tylko na drewnianych wieszkach. Dla dżinsów lepsze są plastikowe (garbniki z drewna mogą je odbarwiać). Rzeczy z delikatnych tkanin (np. jedwabiu) powieś na wieszaku obitym miękkim materiałem, który ochroni je przed zaciągnięciem. Z kolei długie, wieczorowe suknie z dzianiny powinny leżeć na półce. Szczególnie jeśli są ciężkie. Powieszone – zdeformują się.
4. Wybierz się do pralni.
Wyczyść chemicznie ubrania, zanim odwiesisz je na dłużej, bo np. plamy po winie z czasem mogą się powiększyć. Uwaga: nie trzymaj ubrań w workach foliowych z pralni. Nie przepuszczają one powietrza, a niektóre materiały, np. wełna i jedwab, muszą oddychać.
5. Uwaga na mole!
Jeśli je zauważysz, wyczyść ubrania chemicznie, umyj szafę roztworem mydła i wody, powieś kulki na mole tak, żeby nie dotykały ubrań (np. w woreczku).
6. Nigdy nie wieszaj rzeczy z wełny, bo się rozciągną.
Zawsze układaj je na półce i kładź obok kulki cedrowe, które odstraszają mole.