Joanna i Dariusz Brzezińscy- eksperci treningu persnalnego i zdrowego stylu odżywiania fitandeat.pl

Chcę mieć płaski brzuch. Najlepiej od już. Jaki plan?

Głównym mitem jest myślenie, że brzuszek to tylko tłuszczyk. Tak bywa, ale pozbawiony jędrności brzuch to przede wszystkim problem położonych głęboko mięśni strukturalnych. Za efekt płaskiego brzucha odpowiada mięsień poprzeczny brzucha, wielodzielny pleców i miednicy. Nie ma więc sensu zrzucać winy na ciążę, tarczycę itp. Obwisłe brzuchy to głównie wynik leniwego trybu życia i osłabienia mięśni strukturalnych.

Jakie formy ćwiczeń naprawdę zadziałają?

 Mitem jest przepracowywanie mięśnia prostego brzucha (to on robi „kaloryfer”). Ten mięsień zginacz sam nieustannie pracuje (np. gdy siadasz i wstajesz). Dlatego katowanie go brzuszkami, ćwiczeniami ABT i inną formą aerobiku nie ma większego sensu. Idealne są ćwiczenia Pilatesa, wszystkie treningi, które powodują napięcia izometryczne w głębszych partiach ciała (np. joga). Wspomagające będą też różne techniki, które wymuszają utrzymywanie równowagi: taniec, pływanie, ale też ćwiczenia na bosu (półpiłce), z piłkami, z balansem. Warto też świadomie napinać mięśnie przez 15-20 minut każdego dnia. Ale nie przez cały czas! Napięcia utrzymują się długo po wysiłku, a mięśnie muszą odpoczywać.

Czy ciąża zawsze oznacza kłopoty z estetyką brzucha?

Najlepiej zacząć lekkie ćwiczenia jak najszybciej po porodzie, by dojść do pełnej aktywności po kilku miesiącach (także po cesarce). Żadnych skłonów, tylko stopniowe, delikatne spinanie mięśni. Po ciąży masz na brzuchu tzw. kresę białą, czyli pionowe rozluźnione ścięgno, które łączy dwie połówki największego mięśnia brzucha. Kiedy się ściągnie (poczujesz to pod palcami) zacznij ćwiczyć na 100%. Żadnego czekania cały rok (aż skończysz karmić itd.), bo brzuch zdąży „zapamiętać” niekorzystne zmiany.

Istnieje jakaś „dieta płaskiego brzucha”?

 Jasne. Tkanka tłuszczowa nie zniknie od samych ćwiczeń! Zachwiany metabolizm to równie ważny problem jak brak ruchu. Jedz dużo warzyw, sezonowe owoce, dobre białko i tłuszcze. Limituj nabiał i cukier. Nie łudź się, że brzuszek zniknie, jeśli nie ograniczysz alkoholu.