Dbanie o higienę zębów wydaje się taką prostą sprawą. A przecież gdy szoruje się je zbyt długo i za mocno, łatwo można uszkodzić szkliwo i pokaleczyć dziąsła. Z kolei niedokładne czyszczenie nieuchronnie kończy się próchnicą. Przy myciu zębów liczą się jednak nie tylko umiejętności "techniczne". Równie ważne jest, po jaką szczoteczkę i pastę sięgasz. Odpowiedni ich wybór staje się sprawą najistotniejszą zwłaszcza wtedy, gdy cierpisz na jakiekolwiek przypadłości stomatologiczne. Bo gdy produkty do mycia zębów będą dobrane "na miarę", pomogą uporać się z dolegliwościami. O czym więc trzeba pamiętać, na co zwracać uwagę?

SĄ ONE ZBYT WRAŻLIWE

Szczoteczka Zawsze wybieraj miękką, by włókna nadmiernie nie tarły szkliwa. Musi mieć też elastyczną, łatwo wyginającą się szyjkę (typu flex), bo wtedy nacisk na zęby i dziąsła nie jest duży. Czyszczenie zębów zaczynaj od miejsc, które nie bolą, a kończ w najbardziej tkliwym obszarze.

Pasta Musi być łagodna i zawierać substancje zmniejszające czułość zębów (np. olejek goździkowy, cytrynian potasu) i aminofluorki, które wzmacniają szkliwo. Taką informację znajdziesz na opakowaniu. Zwracaj też uwagę na nazwę - pasty do nadwrażliwych zębów zwykle zawierają słowo "sensitive". Nigdy nie stosuj past wybielających! Produkty te mają składniki silnie ścierające, co w twojej sytuacji tylko spotęguje dolegliwości

CZY WIESZ, ŻE...

Na nadwrażliwe zęby korzystnie działa fluor, bo mineralizuje szkliwo. Dlatego zawsze po myciu stosuj zawierające go płukanki. Wieczorem przed pójściem spać w bolące zęby i odsłonięte szyjki wcieraj żel z dużą ilością tego pierwiastka. Po tej „domowej fluoryzacji” nie płucz ust, by na zębach do rana pozostała wzmacniająca je "maseczka".

UŚMIECH NIE JEST BIAŁY

Szczoteczka Stosuj te, które są dodatkowo wyposażone w gumowe wypustki. Działają one niczym gumka do ścierania: usuwają przebarwienia i polerują powierzchnię zębów. Nie używaj jednak twardej szczoteczki! Szorując nią szkliwo, możesz je uszkodzić. Wystarczy taka typu medium, czyli o średniej twardości.

Pasta Powinna mieć w składzie np. sodę i związki krzemionkowe – substancje delikatnie ścierające szkliwo (produkty te określa się jako Whitening). Takie pasty działają silniej niż zwykłe, korzystaj więc z nich tylko dwa razy dziennie.

CZY WIESZ, ŻE…

Rozjaśniający efekt wzmocnisz specjalnymi płukankami do ust (używa się ich przed szczotkowaniem!). Co pół roku chodź na piaskowanie zębów. Co dwa miesiące taki minizabieg rób sama (służą do tego wybielające żele i paski naklejane na zęby).

DZIĄSŁA SĄ PODRAŻNIONE

Szczoteczka Koniecznie musi być z miękkiego włosia, by dodatkowo nie uszkadzać nią dziąseł. Wskazane jest też, by - podobnie jak szczoteczki do nadwrażliwych zębów - miała elastyczną szyjkę oraz jak najmniejszą główkę. Wtedy łatwo masować nią dziąsła: delikatnie i okrężnymi ruchami.

Pasta Warto sięgnąć po taką, która zapobiega paradontozie. Polecane są też wszelkie pasty ziołowe i z dodatkiem witaminy E. Szczególnie korzystnie, bo antyseptycznie i ściągająco, działają pasty zawierające wyciąg z rumianku, szałwii, tymianku, kasztanowca oraz z substancjami zapobiegającymi gromadzeniu się kamienia nazębnego (np. chlorheksydyną).

CZY WIESZ, ŻE...

Jeśli dziąsła są podrażnione, po wieczornym myciu trzeba je delikatnie masować. To pobudza krążenie i przyspiesza gojenie się ranek. Masaż możesz robić, lekko pocierając dziąsła palcem lub szczoteczką do hydromasażu (nasadka, z której płynie woda; działa jak miniprysznic – uciska dziąsła i czyści przestrzenie między zębami). Następnie opuchnięte, skaleczone miejsca smaruj leczniczym żelem lub płynem - kupisz je w aptece bez recepty.

MASZ NIEMIŁY ZAPACH Z UST

Szczoteczka Najlepsza jest ta o średniej lub większej twardości włosia, z gumową tarką po drugiej stronie główki (np. Colgate 360°). Służy ona do czyszczenia języka i wewnętrznych stron policzków. To miejsca, gdzie - tak jak na zębach - gromadzi się osad. A gdy rozwiną się w nim bakterie, oddech staje się nieświeży.

Pasta Musi mieć mocny, mentolowy smak. "Ostre" pasty na dłużej zapewniają świeży oddech. Ostatnio pojawiły się produkty typu 2 w 1. Łączą w sobie pastę i odkażający płyn do płukania. W przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust sprawdzą się też pasty wybielające zęby i zapobiegające osadzaniu się na nich kamienia.

CZY WIESZ, ŻE...

Kilka razy dziennie, nie tylko po jedzeniu, powinnaś płukać usta płynem (o mocnym zapachu, z dodatkiem alkoholu) i żuć gumę bez cukru. Wypróbuj też tabletki z cynkiem (niszczy związki powodujące przykry oddech).

BEZPŁATNE PORADY

Specjalista Jolanta Cyburt, stomatolog dyżuruje 2 lipca w godz. 10.00-12.00 pod nr. tel. 0-800 100 130. Połączenie jest bezpłatne.