Znieczulenie przy porodzie - dla kogo?

Znieczulenie przy porodzie to dla wielu kobiet ostatnia deska ratunkowa, która pozwala (w miarę) spokojnie przejść przez najtrudniejsze i najbardziej bolesne etapy porodu. Niestety, znieczulenie przy porodzie nie było do tej pory dostępne dla wszystkich rodzących - wiele szpitali pobierało niemałe opłaty za podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, a samo znieczulenie było traktowane jako dodatkowa interwencja lekarska. Teraz ma się to zmienić i darmowe znieczulenie dostaną wszystkie kobiety bez zbędnych formalności - zapowiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Darmowe znieczulenie przy porodzie

Znieczulenie przy porodzie ma być dostępne za darmo dla wszystkich rodzących kobiet. Darmowe znieczulenie ma być prawem rodzących i zostanie włączone do nowych standardów opieki okołoporodowej, które Szumowski w rozmowie z RMF FM nazwał "Kodeksem Praw Pacjentki". Niestety, nie we wszystkich szpitalach będzie można skorzystać z darmowego znieczulenia - tam, gdzie brakuje anestezjologów, znieczulenie nie zostanie podane:

Każda pacjentka będzie mogła, od wprowadzenia standardów opieki okołoporodowej, liczyć na darmowe znieczulenie (…), natomiast nie we wszystkich jednostkach. Być może będzie się musiała przenieść z tym porodem tam, gdzie to znieczulenie jest

powiedział Szumowski, jednocześnie zapewniając, że istnieje duża sieć szpitali, w których odbywa się więcej porodów, i tam na pewno znieczulenie przy porodzie będzie dostępne.

Darmowe znieczulenie przy porodzie - kiedy?

Do końca bieżącego roku mają jeszcze obowiązywać stare standardy opieki okołoporodowej. Od stycznia 2019 roku zaś wejdą w życie nowe zapisy, zgodnie z którymi znieczulenie przy porodzie stanie się prawem rodzącej kobiety. Co jeszcze się zmieni? Kobiety w ciąży i po porodzie będą badane pod kątem depresji poporodowej, zniknie m.in. obowiązek hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży, zostaną wprowadzone zasady postępowania w przypadkach trudnych - poronieniach czy martwych urodzeniach.