1. Klimatyzacja szkodzi. To przez nią łapiesz wirusy grypy, zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.
TAK! Zbyt ciepłe i/lub suche powietrze z klimatyzacji może podrażniać błony śluzowe, które stają się wtedy łatwym celem dla wirusów. Objawy? Kaszel, chrypka i pieczenie w nosie. Twoje gardło reaguje podobnie w sytuacji, gdy w pracy jest ci zbyt zimno. Zanieczyszczone kanały lub )ltry wentylacyjne sprzyjają alergii, zaostrzają objawy astmy, podrażniają spojówki. Jak by tego było mało, w źle wentylowanych pomieszczeniach czają się bakterie, np. gronkowce, paciorkowce, pałeczki zapalenia płuc, a także grzyby pleśniowe i drożdżaki, które również mogą doprowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych.

2. Sepsa atakuje z ukrycia, np. z cudzej szklanki.
TAK! Można zarazić się bakteriami wywołującymi sepsę, choć ona sama nie jest chorobą, tylko zespołem objawów towarzyszących zakażeniu – najczęściej meningokokami i pneumokokami. Jak możesz się zarazić? Od osoby chorej, np. koleżanki zza biurka. Przenoszenie odbywa się drogą kropelkową (kaszel, kichanie). Ryzykowne jest także korzystanie z tej samej szklanki i sztućców. Raz w miesiącu wyczyść klawiaturę i telefon.

3. Próchnica na talerzu?
TAK! Tak! Próchnicą nie można się zarazić, ale można przenieść ze śliną bakterie, które wywołują tę chorobę. Tą samą drogą mogą przedostać się bakterie i wirusy wywołujące infekcje układu oddechowego lub zatrucia pokarmowe. Dlatego wspólne naczynia i sztućce powinny być myte w zmywar- kach w temp. 50-55 stopni.

4. Czy w toalecie czają się choroby weneryczne?
NIE! Niebezpiecznymi i groźnymi chorobami wenerycznymi, jak np. kiłą czy rzeżączką możesz zarazić się tylko poprzez kontakt seksualny, a nie przez dotknięcie np. deski klozetowej. Niemniej w toalecie występują bakterie i wirusy przenoszone drogą pokarmową – najczęściej są to te biegunkowe, jak norowirusy i rotawirusy, które dają naprawdę przykre dolegliwości. W dodatku są też per)dnie odporne na podstawowe środki czystości. Dlatego koniecznie trzeba dokładnie myć ręce z użyciem mydła po każdym korzystaniu z toalety.

5. W biurze możesz przechwycić HIV oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (HBV i HCV).
NIE! Przenoszenie wirusów HIV lub HBV czy HCV jest związane przede wszystkim z kontaktami seksualnymi. Inne drogi, choć teoretycznie możliwe, są w rzeczywistości biurowej niepraw- dopodobne. Wirusy nie są wydalane z moczem czy kałem w ilościach mogących wywołać przypadkowe zarażenie. Dlatego korzystając z toalety nie musisz obawiać się zarażenia wirusami HIV, HBV czy HCV.

JAK SIĘ BRONIĆ?
Zadbaj o swoją odporność. Jeśli masz na głowie egzaminy albo młyn w pracy – wspomóż się probiotykami i witaminami E, C oraz B.