Clint Eastwood ma na koncie cztery Oscary, trzy Złote Globy i 27 innych nagród filmowych plus 63 nominacje. To amerykańska legenda kina, o przeszywającym spojrzeniu i ogromnej charyzmie. We wczesnej młodości chciał zostać sportowcem, a aktorstwo traktował jako hobby i dorywczą pracę.

Eastwood urodził się w 1930 roku w średniozamożnej rodzinie z San Francisco. Długo nie wiedział czemu się poświęcić zawodowo, a college w Los Angeles opuścił po dwóch semestrach, żeby spróbować swoich sił w filmie (który w tamtych czasach przeżywał prawdziwą złotą erę w Stanach). Zaczął od ról statystów w "Zemście potwora" i "Tarantuli", w międzyczasie budując baseny w Hollywood, żeby jakoś zarobić na życie.

1959 rok przyniósł jednak przełom w życiu młodego, przystojnego aktora – trafił do telewizyjnego serialu Rawhide, który szybko stał się hitem, a twarz Eastwooda zrobiła się rozpoznawalna. Następnie przyszły westerny, w których konno przemierzał prerię, machał rewolwerami i chwytał wrogów i mustangi na lasso.

„Dobry, zły i brzydki” trylogia, którą nakręcono pod koniec lat 70., a Clint został jej główną gwiazdą jako Bezimienny Rewolwerowiec „Blondas” przyniosła aktorowi międzynarodową sławę. Okazało się bowiem, że cały świat kocha westerny. Potem były już same hity, w tym „Złoto dla zuchwałych” (którego remake mogliśmy oglądać ostatnio w polskich kinach) i „Brudny Harry” (Eastwood jako nieprzejednany inspektor policji był bożyszczem żeńskiej części widowni i autorytetem tej męskiej).

 

Happy Birthday Clint Eastwood! Wherever you go, go with all your heart. Via @must_act

Post udostępniony przez Meryl Streep (@merylstreep) 31 Maj, 2017 o 2:49 PDT

Jego życie prywatne od lat pozostaje tajemnicą, a do mediów w zasadzie nie wypływają żadne informacje. Wiadomo, że miał dwie żony (z drugą rozwiódł się w 2014 roku), całkiem sporą gromadkę dzieci (w tym robiącego ostatnio karierę na ekranie Scotta Eastwooda i pozostałą siódemkę z różnymi wybrankami).  Obecnie Eastwood z powodzeniem reżyseruje filmy i sam siebie w nich obsadza. Jego „Za wszelką ceną” z czterema Oscarami, w tym za Najlepszy Film i rolę kobiecą pierwszoplanową (fenomenalna Hillary Swank) czy „Gran Torino” z Cezarem za Najlepszy Film Zagraniczny to prawdziwe hity amerykańskiej kinematografii. 

Dziś kończy 87 lat i w zasadzie nie wybiera się jeszcze na aktorską emeryturę.

Jak sam mówi: Byłoby  świetnie dobić do 105 urodzin i nadal robić filmy.

Zobaczcie jego najlepsze role!

Zobacz także: