W jaki sposób przewozić maluszka w samochodzie?

Podstawowa zasada brzmi: nigdy nie trzymaj malca na rękach podczas jazdy! Maluszek powinien podróżować w specjalnym "siedzisku". Noworodki przewozimy w gondolce wózkowej (wybierając wózek zwróć uwagę, czy ma ona odpowiednie mocowania). W takim "nosidle" malec jest w pozycji leżącej, a to szczególnie ważne podczas pierwszych w życiu eskapad. Niemowlaki natomiast powinny podróżować w specjalnym foteliku - wtedy malec ułożony jest w pozycji półleżącej. Dobrze, aby była w nim także specjalna wkładka chroniąca główkę smyka. Pamiętaj także, że bezpieczniej jest przewozić maluszka na tylnym siedzeniu - dobrze żeby towarzyszyła mu osoba dorosła. Nie zawsze jednak taka możliwość istnieje - gdy rodzic podróżuje sam, malec może zająć miejsce obok niego (na przednim siedzeniu - tyłem do kierunku jazdy!). Jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, wyłącz ją.

Co robić kiedy malec zacznie marudzić w trakcie jazdy?

Niezwykle nużąca podróż i niezmienna pozycja ciałka maluszka, rzeczywiście mogą spowodować, że będzie on rozdrażniony i zacznie marudzić. Staraj się stale zajmować dziecko czymś interesującym. Możesz mu zaśpiewać piosenkę (wspomagając się np. podkładem muzycznym z radia). Dobrze jest też zabrać w podróż zabawkę, której dziecko jeszcze nie widziało. Nowy przedmiot może zainteresować maluszka na dłużej. Jeśli tylko będzie to możliwe, postarajcie się wyjechać jak najwcześniej rano - przynajmniej wtedy malec spokojnie prześpi pierwszy etap podróży. Kiedy zacznie płakać i nie da się uspokoić, nie wyjmuj go z fotelika, dopóki auto jedzie! Zróbcie krótki postój i jak mały się uspokoi, możecie ruszyć dalej w drogę.

Czy w czasie podróży można karmić dziecko?

Mówi się, że najlepszym (czytaj: najmniej uciążliwym) pasażerem jest dziecko karmione piersią. To prawda! Kiedy poczuje głód, wystarczy zrobić postój na przystawienie malca. Szkrab zje taką porcję, jaką potrzebuje. Dla niemowlaka butelkowego trzeba zabrać przegotowaną wodę w termosie i oddzielnie mieszankę. Mleko należy bowiem przygotować tuż przed podaniem go dziecku. Starszemu niemowlakowi warto wziąć przekąski o neutralnym smaku (nie za słodkie i nie za słone). Pozwolą one zaspokoić "pierwszy" głód i zajmą na jakiś czas marudzącego pasażera. Na bardziej wartościowy posiłek trzeba zrobić postój.

Jak się spakować do podróży z małym dzieckiem?

Wyjeżdżając z maluszkiem, musisz być przygotowana na "nadbagaż". Warto dobrze rozplanować jego rozlokowanie w samochodzie. Zastanów się, co będzie potrzebne w trakcie jazdy (np. nawilżane chusteczki, picie, zabawki), a z czego możesz korzystać dopiero na postoju (np. pieluszki). Gdy podróżujecie w słoneczne dni, pamiętaj o specjalnych roletach, montowanych na szybach auta.

Ile czasu dziecko może przebywać w foteliku?

Pozycja półleżąca w foteliku obciąża kręgosłup malca. Dlatego podczas podróży, dobrze jest co 1-2 godziny wyjmować go z "siedziska" (tylko w trakcie postojów!). Staraj się także nie używać długo fotelika poza samochodem jako zastępczego leżaczka czy nosidełka.

Jeśli zaobserwujesz, że główka maluszka wystaje poza górną krawędź fotelika (nawet jeśli smyk nie przekroczył dopuszczalnej wagi), to czas wymienić "siedzisko". Gdy fotelik jest za mały, nie spełnia już swojej funkcji.

Warto robić postoje

Choroba lokomocyjna związana jest z niezgodnością pomiędzy tym, co widzi dziecko, a reakcją jego mózgu - maluszek siedzący w foteliku widzi poruszający się obraz za oknem, a jego ciało pozostaje w bezruchu. Przypadłość ta występuje głównie u dzieci starszych, jednak malec w każdym wieku może odczuwać dyskomfort związany z podróżowaniem, dlatego warto robić częste postoje - najlepiej co godzinę.