Poprawia procesy trawienne oraz wpływa na zmniejszenie wykorzystania energii z żywności – błonnik wyścielając jelito ogranicza kontaktowanie się pokarmu z enzymami trawiennymi, ogranicza głód i sprzyja gubieniu niechcianych kilogramów.

 Źródła błonnika
Błonnik wchodzi w skład ścian komórek roślinnych zatem jego podstawowym źródłem sąowoce i warzywa, a także przetwory zbożowe i rośliny strączkowe. Zgodnie z zaleceniami WHO w naszej diecie powinno znaleźć się od 27 do 40 g błonnika pokarmowego dziennie. Zatem warto przyjrzeć się własnej diecie i zmodyfikować kilka nawyków np.

  •     Dobrym pomysłem są także kiełków zbóż – są one dobrym dodatkiem do kanapek i sałatek.
  •     Nie bójmy się zjeść na obiad brązowego ryżu czy kaszy gryczanej, w końcu świat kuchni nie ogranicza się tylko do ziemniaków.
  •     Zamiast pić soki, w których w czasie produkcji błonnik jest usuwany, lepiej zjeść cały owoc albo samemu przyrządzić koktajl owocowy.
  •     Zaufajmy roślinom strączkowym, sałatka z ciecierzycy czy soja są dobrym urozmaiceniem rutyny kulinarnej, a przy okazji świetnie wpływają na zdrowie.


Błonnik pokarmowy ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, przede wszystkim ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Jednak należy przestrzegać zaleceń i nie spożywać więcej tego składnika niż wskazuje WHO. Nadmiar błonnika  pokarmowego przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoborów wapnia, żelaza, magnezu i cynku. Oprócz deficytów niektórych składników mogą wystąpić biegunki i wzdęcia, a w dłuższej perspektywie może dojść do odwodnienia organizmu. Jednakże przy zdrowej i dobrze zbilansowanej dieciemożemy cieszyć się zdrowiem bez skutków ubocznych, a przy okazji zdobyć wymarzoną sylwetkę.