Tradycyjna pigułka to za mało
Brak konieczności codziennego zażywania tabletki czy regularnej zmiany plasterka antykoncepcyjnego, niemalże 100% zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, niższe koszty, a przede wszystkim mniejsze obciążenie wątroby – to tylko niektóre z atutów antykoncepcji długoterminowej.
Do niedawna antykoncepcja długoterminowa (antykoncepcja wspierana przez Bayer – koncern farmaceutyczny) nie dość, że była terminem obcym dla większości kobiet, to na dodatek kojarzyła się głównie z kobietami dojrzałymi, które zostały już matkami. Aktualne kryteria organizacji zajmujących się zdrowiem reprodukcyjnym wykazują, że nowoczesna antykoncepcja długoterminowa jest doskonałym rozwiązaniem także dla kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły.
Prawda jest taka, że tradycyjna tabletka antykoncepcyjna, aby była skuteczna i zapewniała prawie pełną ochronę, wymaga żelaznego reżimu, a więc codziennego zażywania o dokładnie tej same porze. Nie każdej jednak kobiecie udaje się taką bezwarunkową dyscyplinę zachować. Niektórym paniom (szacuje się że aż około 60%) zdarza się przynajmniej raz w miesiącu zapomnieć o przyjęciu pigułki. Działanie klasycznej tabletki może zakłócać również antybiotykoterapia, biegunka i wymioty wynikające z zatrucia pokarmowego lub innych chorób. Metody długoterminowe są najlepszą alternatywą dla pigułek antykoncepcyjnych, gdyż efektywność ich działania nie jest uzależniona od codziennego, bezbłędnego dawkowania.
Wśród metod długoterminowej ochrony przed nieplanowaną ciążą wyróżnia się: wkładki domaciczne, wewnątrzmaciczne systemy hormonalne, domięśniowe zastrzyki hormonalne oraz implanty podskórne.

Skuteczność bez dyscypliny i rutyny

Metody antykoncepcji długoterminowej znacznie niwelują ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Jak wiadomo zawodność tabletki antykoncepcyjnej wynika głównie z braku schematyczności w jej stosowaniu. W przypadku wkładek domacicznych czy implantów podskórnych tego typu problemy w ogóle nie istnieją. Długoterminowe metody antykoncepcyjne są środkiem stałym i cechują się długim terminem działaniem, nawet do 5 lat. Co za tym idzie, pozwalają kobiecie cieszyć się życiem bez przestrzegania dyscypliny i poddawania się reżimowi.
Środki długoterminowe oferują skuteczność niezależną od dawkowania, co wpływa na stopień satysfakcji kobiet. Uwalniają też od wspomnianej wcześniej rutyny (raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc) aplikacji środka antykoncepcyjnego, który przy intensywnym tempie życia nie jest łatwy do zachowania.