Shannen Doherty, aktorka znana przede wszystkim z kultowego serialu "Beverly Hills 90210", od dwóch lata zmaga się z agresywnym nowotworem piersi. Swoją walkę dokumentuje na Instagramie i Facebooku, angażując się tym samym w globalną kampanię na rzecz walki z rakiem piersi. Każdy osobisty etap leczenia pokazywała swoim fanom i opisywała emocje, które mu towarzyszyły. Teraz zakończyła właśnie kolejną chemioterapią i w związku z faktem, że październik jest miesiącem walki z rakiem, podzieliła się kolejnym wzruszającym zdjęciem i swoimi przemyśleniami. 

Shannen Doherty walczy z rakiem piersi

"Miesiąc świadomości raka piersi. To bardzo osobisty dla mnie okres. Gdy zaczęłam chemię, miałam nadzieję, że nie stracę włosów, jednak finalnie całe kępki pozostawały mi w dłoniach. Byłam chora, czułam jakbym traciła samą siebie. Słaba i silna. Czułam się brzydka, a jednocześnie jeszcze piękniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Pamiętam, jakby to było wczoraj. Rak ma tak wiele faz: wstrząs, zaprzeczenie, akceptacja, gniew, niechęć, bunt, strach, uznanie, piękno. Rak jest z tobą na zawsze. Ci, którzy tego doświadczyli, wiedzą, że nawet po tym, jak wyzdrowiejesz, on wciąż ma na ciebie wpływ. Nadal przechodzisz roller coaster emocji. Nadal potrzebujesz wsparcia i miłości. I nadal możesz chwytać życie i żyć na żywo.", pisze amerykańska aktorka. 

W rekonwalescencji ogromnym wsparciem dla Shannen była jej mama i przyjaciółki. To one były z nią w najtrudniejszych momentach, kolejne chemie, ogolenie głowy w związku z utratą włosów, bardzo złe samopoczucie - gwiazda "Beverly Hills 90210" uważa, że tutaj pomoc bliskich była po prostu nieoceniona. 

To właśnie mama i przyjaciele dzieli się z nią optymistycznymi wiadomościami, np. faktem, że jej rak piersi jest w fazie remisji.

"Co oznacza remisja? Usłyszałam to słowo i nie miałam pojęcia jak zareagować. Dobre wieści? Tak. Przytłaczające? Też. Teraz znów oczekiwanie. Wszyscy w mojej 'rakowej' rodzinie wiedzą, że kluczowe są następne lata. Pięć lat. Nawroty zdarzają się cały czas. Rekonstrukcja to kilka operacji. Decyzja, żeby brać tabletki przez kolejnych pięć lat, obarczona jest mnóstwem skutków ubocznych i problemów. Wiem, że mnie pobłogosławiono. Wiem to. Ale teraz… Remisja. Zamierzam po prostu oddychać., pisała aktorka. 

 

Breast Cancer Awareness month. This image is so personal to me. I had started chemo. Was using a cold cap in hope to not lose my hair. End result was clumps in my hands. I was sick, felt like I was losing myself. Gained people and lost people. Got weak and got strong. Felt ugly and yet more beautiful inside than I had ever felt before. I remember this like it was yesterday, like it was a minute ago. Cancer has so many phases. Shock, denial, acceptance, anger, resentment, rebellion, fear, appreciation, beauty. Remission. Even then, the phases keep coming. Cancer is with you forever. Those who have experienced it know that even after you’ve kicked it’s ass, it still impacts you, in good ways and bad. You still go thru the roller coaster of emotions. You still need support and love. And you can still grasp life and live, live live. #cancer #cancerslayer

Post udostępniony przez ShannenDoherty (@theshando) 12 Paź, 2017 o 9:23 PDT

W związku z tym, że 15.października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, warto poświęcić sobie trochę uwagi. Zapisać się na badania, wykonać samodzielnie wstępne badanie piersi, rak to choroba cywilizacyjna, na którą chorują tysiące ludzi. Ryzyko raka piersi można zmniejszyć, a wczesne leczenie jest najbardziej skuteczne. W Polsce można często bezpłatnie wykonać mammografię w szpitalach. Badajmy się i dbajmy o siebie!