Pot, zanieczyszczenia z powietrza, zapychający pory podkład używany na co dzień – to są wyzwania, którym musimy sprostać każdego dnia. Niewłaściwa pielęgnacja skutkuje nieestetycznymi zaskórnikami i zapchanymi porami skórnymi. Dzieje się tak zwłaszcza po upalnym lecie i wczesną jesienią, jednak na przełomie sezonu jesienno-zimowego nasza skóra także potrzebuje troskliwiej opieki. Według ekspertów najlepszym sposobem na wszelkiego rodzaju zaskórniki jest retinol, ale my postanowiłyśmy przybliżyć kilka sprawdzonych domowych sposobów. Wyróżniłyśmy też trzy zabiegi profesjonalne, ale tylko jeden z nich wymaga wizyty u specjalisty. Mówimy nie zapchanym porom.

NAMOCZONA PIETRUSZKA

Zielenina może być doskonałym remedium na niezadbane pory skórne. Jako naturalny środek ściągający pietruszka wyciąga toksyny i inne zanieczyszczenia zalegające w warstwie naskórka. Jak przygotować maseczkę? Umyjcie świeżą natkę pietruszki i wrzućcie ją do gotującej wody. Namoczcie, aż woda ostygnie. Potem weźcie świeży ręcznik i zamoczcie go w naparze – połóżcie na twarzy na jakieś 10-15 minut. Powtarzajcie codziennie ten zabieg, efekty mogą przerosnąć Wasze oczekiwania.

PEELING Z SODY

Tu trzeba niezwykle uważać z dawką. Każdy z nas ma w domu kuchenną sodę oczyszczoną. Ona również świetnie oczyszcza skórę, równocześnie delikatnie ją złuszczając. Zmieszajcie dwie łyżeczki sody z łyżeczką wody, tak, aż do kleistej konsystencji masy. Potem wmasujcie całość w skórę twarzy okrężnymi ruchami. Pozostawcie na 5 minut i dokładnie spłuczcie bieżącą wodą. Najlepiej ten domowy zabieg powtarzać raz w tygodniu, żeby pozbyć się martwego naskórka i zachować balans skóry.

Zobacz także:

PLASTRY CYTRYNY

Cytryna nie tylko oczyszcza, ale również rozjaśnia skórę. Najlepiej sięgnąć po cytrusy dwa razy w tygodniu. Kwasek cytrynowy, podobnie jak soda, złuszcza skórę i usuwa tłuszcz z porów. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i potrzeć nią twarz, unikając okolic oczu. Następnie spłukać letnią wodą.

PLASTRY NA PORY

Przyklejane kosmetyczne plasterki usuwające toksyny z porów sprawdzą się przy mniejszych zanieczyszczeniach. Użytkowanie plastrów jest naprawdę proste - oczyszczamy twarz, moczymy nos, odklejamy plaster z folii i przyklejamy go do nosa. Trzymamy jakieś 15 minut. Przy skutecznych plastrach powinnyście zauważyć po odklejeniu usunięte zanieczyszczenia.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

Peelingi – metoda stara jak świat, bo bardzo skuteczna. To w zasadzie nasza podstawowa broń przeciwko zaskórnikom i wągrom. Możemy do niego użyć sody, tak jak podpowiadałyśmy wcześniej, ale na rynku dostępnych jest kilka naprawdę ciekawych pozycji gotowych peelingów w tubce lub słoiczku np. Clinique 7 Day Scrub Cream Rinse-Off Formula, regulujący wydzielanie sebum czy Origins GinZing Refreshing Scrub Cleanser z kawą i żeń szeniem.

MASECZKI Z WĘGLEM

Nie można też nie docenić modnych ostatnio maseczek z węglem. My jesteśmy absolutnymi fankami maseczki z węglem himalajskim The Body Shop. Odświeża skórę, peelinguje i złuszcza a na dodatek pachnie olejkiem z drzewa herbacianego. Nakładamy maseczkę na czystą skórę, czekamy do jej wyschnięcia i usuwamy dużą ilością letniej wody. Uwaga na oczy! Można stosować dwa razy w tygodniu.

ZASTRZYKI U KOSMETOLOGA

Zastrzyki w gabinecie to już wyższa forma oczyszczania i na pewno bardziej kosztowna. Wiele z nas ma obawy przed wszelkiego rodzaju nakłuciami skóry, jednak jeśli wybierzemy dobry salon kosmetyczny – zabieg powinien odbyć się niemal całkowicie bezboleśnie. Zastrzyki są ostatnią deską ratunku, jeśli Wasze pory nie reagują na żaden z powyższych zabiegów. Ekspert w dziedzinie dermatologii będzie doskonale wiedział, które z porów można naruszyć, a które powinno się zostawić w spokoju. Poza tym zastrzyk wymaga sprawnej ręki i wiedzy lekarskiej, aby zapobiec jakimkolwiek stanom zapalanym.

ZOBACZ TEŻ:

PRZEBARWIENIA I CO DALEJ?

ZABIEGI NA TWARZ NA JESIEŃ 2016 CZ.I