Raport CBOS-u pt. „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w roku 2013 i plany na rok 2014” podaje, że w 2013 r. blisko połowa naszych rodaków (46%) wyjechała na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania. Jedna trzecia natomiast wybrała się za granicę.

Turystyka zimowa to przede wszystkim wczasy w ciepłych krajach (np. w Maroku, Egipcie, Hiszpanii), uprawianie sportów i pobyt w ośrodkach narciarskich. Królują tu Włochy oraz Austria, a także wypady świąteczno-sylwestrowe do europejskich stolic.
   
1. Kredyt na wczasy – dla zabieganych

Z przytoczonego wyżej raportu CBOS-u wynika, że brak pieniędzy jest przyczyną rezygnacji z wyjazdów dla aż 45% ankietowanych. Jak zatem zadbać o wystarczający budżet na wakacje? Wymaga to poświęcenia czasu na poszukiwanie tanich ofert, ale może przynieść zadowalające skutki.

Najprostszym i najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu jest wzięcie kredytu konsumpcyjnego. Rynkowa oferta pożyczek niewysokich sum jest szeroka i z pewnością można znaleźć korzystną dla siebie. Niekoniecznie jednak okaże się ona najtańsza, jeśli weźmiemy pod uwagę realne koszty kredytu. Bywa więc dobrym pomysłem tylko w przypadku braku czasu na zaplanowanie podróży.
      
2.  Własne oszczędności

 Inną możliwością jest wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu i regularne odkładanie pieniędzy. Według wyników 9. edycji Badania Oszczędności Getinu aż 33% Polaków, którzy oszczędzają, robi to właśnie z myślą o wypoczynku. Jest to zdecydowanie najrozsądniejsza metoda sfinansowania wakacji, tym skuteczniejsza, im wcześniej zaczniemy gromadzić środki na ten cel – najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
        
3.  Walutę wymieniaj online

 Oszczędzać możemy również na samych pieniądzach. Wyjazd zagraniczny wymaga rozważenia tego, w jaki sposób i czym będziemy płacić na miejscu. Obca waluta w gotówce wiąże się z ryzykiem, że zabraknie nam pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, zgubimy ją lub zostanie nam skradziona. Do wyboru mamy jeszcze kartę płatniczą powiązaną z kontem walutowym albo kartę kredytową, honorowaną niemal na całym świecie. Z pomocą przyjdą też internetowe kantory wymiany walut. W porównaniu z tradycyjnymi mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Nie wymagają wychodzenia z domu, umożliwiają dokonywanie transakcji z każdego miejsca na świecie, a najważniejszą korzyścią, jaką osiąga klient, jest wymiana po atrakcyjniejszym kursie kupna niż ten w kantorach stacjonarnych czy w bankach. Jeden z portali tego typu –  Internetowykantor.pl – ma w swojej ofercie aż 20 różnych walut, a ich kurs jest nawet o 6% niższy niż w banku.

Wielu Polaków nie jest świadomych tego, że może oszczędzić, korzystając z serwisów wymiany walut online zamiast z tradycyjnego kantoru. Trend działa jednak na naszą korzyść, wymiana walut w internecie jest po postu tańsza, wygodniejsza, a oprócz tego bezpieczna, dlatego przekonuje się do niej coraz więcej Polaków. Ten, kto raz spróbuje, nie wraca już do tradycyjnej formy wymian w kantorze czy banku  – mówi Łukasz Olek, członek zarządu Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl, jak również platformy wymiany walut Walutomat.
      
4.  Dojazdy i noclegi zorganizuj sam

Niezależnie od tego, czy marzymy o ciepłym morzu i plaży czy o szusowaniu po górskich stokach, warto porównać propozycje wielu biur podróży, szukając obniżek, ofert last minute lub tańszych opcji wczasów. Może niekoniecznie chcemy mieć wszystko podane „na tacy”, tak jak w ofercie all inclusive? Może hotel nie musi być czterogwiazdkowy? Wybór mniej uczęszczanej miejscowości też przełoży się na niższą cenę. Dużą obniżkę kosztów zapewni samodzielne zadbanie o dojazd na miejsce i nocleg. Stanowią one lwią część ceny wycieczki i można ich sobie oszczędzić, jeśli poświęcimy trochę czasu na wyszukanie taniego środka transportu i noclegu w pensjonacie lub w prywatnej kwaterze.
      
5.  Nie przepłacaj na miejscu

Oszczędności poszukajmy również na miejscu, wybierając atrakcyjniejsze oferty wynajmu samochodu, sprzętu turystycznego, żywiąc się we własnym zakresie (i unikając przy tym stołowania się w miejscach z cenami „dla turystów”). Nawet zakup pamiątek i korzystanie z innych drobnych przyjemności można przemyśleć tak, żeby nie przepłacać. Pamiętajmy, że najwyższe ceny towarów i usług są w centralnych punktach miejscowości wypoczynkowych.

 Zastosowanie się do powyższych sugestii może pomóc w zrealizowaniu marzeń o wypoczynku w pięknym miejscu, a na pewno sprawi, że wyjazd będzie prawdziwą przyjemnością bez wielkiego uszczerbku na domowym budżecie.