Przeziębienie może wywołać ponad 200 typów wirusów. Przenoszą się drogą kropelkową i jeśli trafi ą na sprzyjające warunki, choćby tylko chwilowy spadek odporności spowodowany np. przemarznięciem – zaczynają się mnożyć. Na szczęście wirusy przeziębienia nie należą do nazbyt zjadliwych. Ich siła tkwi głównie w liczebności. Jednakże to nie znaczy, że można je lekceważyć, ponieważ mogą utorować drogę do organizmu innym, groźniejszym drobnoustrojom. Nie ma specjalnego leku na przeziębienie, ale jest mnóstwo środków, którymi możesz łagodzić dokuczliwe objawy choroby.

1 Rozgrzej się kąpielą

Podnosząc temperaturę ciała, hamujesz mnożenie się wirusów. Do ciepłej wody dodaj napar z tymianku (ma działanie napotne i przeciwzapalne). Po kąpieli natrzyj klatkę piersiową rozgrzewającą maścią Pulmonil i połóż się do łóżka.

2 Zażyj witaminę C

Najlepiej jednocześnie z Rutinoscorbinem lub innym lekiem zawierającym rutynę. Uszczelniając drobne naczynka krwionośne, ograniczają rozszerzanie się infekcji i skracają czas jej trwania.

3 Płucz gardło

Rób to nawet 4-5 razy dziennie. Do płukania używaj letniej wody z sodą (łyżeczka na szklankę wody), naparu z rumianku albo tymianku. W ten sposób usuniesz część wirusów ze śluzówki i dobrze ją nawilżysz.

4 Ssij tabletki

Nie tylko odkażają gardło, ale także zmuszają organizm do produkowania większej ilości śliny, w której znajdują się substancje zwalczające drobnoustroje. Ponadto nawilżają śluzówkę i łagodzą ból gardła. Po tabletkę sięgaj po upływie godziny od wypłukania gardła.

5 Pij syropy

Możesz sięgnąć po Herbapect, Contril, Guajazyl, czyli syropy, które działają zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Jeśli wolisz bardziej tradycyjne leki, to póki męczy cię kaszel suchy, stosuj np. DexaPini lub syrop z cebuli, który możesz sama zrobić. Jak? Pokrój dużą cebulę w cienkie plasterki i przesyp je cukrem lub zalej miodem. Odstaw w ciepłe miejsce, by cebula puściła sok. Pij 2 łyżki syropu 3-5 razy dziennie. Gdy po 2-3 dniach kaszel suchy przejdzie w mokry, zmień lek na taki, który ułatwi odkrztuszanie, np. Flegaminę, Entus Max. Jeśli nie lubisz picia syropów, sięgnij po ich odpowiedniki w tabletkach. (np. Guajazyl, Herbapect).

6 Walcz z katarem

Możesz stosować krople lub spray do nosa, np. Acatar, Xylogel 0,1%, które obkurczają śluzówkę i udrażniają nos. Nie stosuj kropli dłużej niż 3-4 dni, bo możesz uszkodzić śluzówkę. Takie samo działanie mają też leki doustne, a są bezpieczniejsze dla śluzówki, np. Acatar Multi-Tabs, Sudafed.

7 Rób inhalacje

Pomagają zarówno przy katarze, jak i bólu gardła. Wsyp do miski garść rumianku lub szałwii, zalej wrzącą wodą, pochyl się nad miską i przykryj głowę dużym ręcznikiem. Oddychaj nosem i ustami. Zamiast ziół możesz do wody dodać 10-15 kropli olejku eukaliptusowego. Spróbuj też „suchych” inhalacji. Na chusteczkę nalej po 2 krople olejków: miętowego i eukaliptusowego lub gotowej mieszanki Olbas Oil. Co jakiś czas przykładaj chusteczkę do nosa i wdychaj zapach olejków.

8 Jedz dużo czosnku

Niszczy liczne drobnoustroje, zwłaszcza te wywołujące zakażenie górnych dróg oddechowych (gardło, oskrzela) oraz płuc. Jedz go na surowo, na kanapce. Jeśli po świeżym czosnku dokucza ci wątroba albo chcesz uniknąć jego chatakterystycznego zapachu, zażywaj wyciąg z czosnku w kapsułkach, np. Alliofi l i Alitol.

9 Używaj przypraw

Poprawiają krążenie krwi, działają odkażająco i przeciwzapalnie. Imbir zwalcza wirusy i bakterie. Cynamon działa rozgrzewająco i antyseptycznie. Natomiast pieprz cayenne i papryka chili gwarantują uczucie ciepła.

10 Jedz rosół z kury

Ten babciny sposób na infekcje ma swoje uzasadnienie medyczne. Rosół zawiera cysteinę, która ułatwia odkrztuszanie śluzu. Wraz z nim usuwane są zarazki zalegające w płucach i oskrzelach.

11 Dużo pij

Musisz uzupełnić straty płynów, bo organizm odwadnia się przez pocenie. W ciągu dnia powinnaś wypić około 8 szklanek wody mineralnej, soków owocowych i herbatek ziołowych Na noc dobrze jest wypić szklankę mleka z miodem (ułatwia zaśnięcie, łagodzi kaszel). 12Nawilzaj pokój To ważne, bo suche powietrze podrażnia śluzówkę i ułatwia atak innym drobnoustrojom niż wirusy przeziębienia. Wieszaj więc na kaloryferach pojemniki z wodą.

PRZEZIĘBIENIE, CZY GRYPA?

● Przeziębienie rozwija się stopniowo. Zwykle zaczyna się od drapania w gardle i kręcenia w nosie. Potem pojawia się ból gardła, katar, kaszel, niezbyt wysoka gorączka.

Grypa rozwija się gwałtownie. Samopoczucie pogarsza się z godziny na godzinę. Dokuczają dreszcze, bóle mięśni, głowy, kaszel. Gorączka jest wysoka, powyżej 39 OC. Katar i ból gardła mogą się nie pojawić.